Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Psittaciformes, Psittacidae
Syn.: Ara manilata (Boddaert, 1783); Psittacus manilatus Boddaert, 1783,
Česká jména: ara rudobřichý
Anglická jména: Red-bellied macaw
Rozšíření: Druh severu Jižní Ameriky, jehož areál je soustředěn do oblasti Amazonie, vyskytuje se však také v ústí Orinoka i na Guyanské a Brazilské vysočině – od východní Kolumbie až po východobrazilský stát Minas Gerais.
Způsob života: Obývá deštně lesy, bažinaté oblasti a savany, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1200 m. Je hlasitý a velmi společenský, ve velkých hejnech se přesunuje za potravou a nocuje na vysokých palmách.
Je to potravní specialista, živí se převážně plody pašácholu zprohýbaného (Mauritia flexuosa).
V období rozmnožování, které je závislé na geografické poloze, páry opouštějí skupinu. Hnízdí v dutinách palem, které rostou na zaplavovaných půdách a náležitě ochraňují potomky před predátory. Samice snáší 2–4 vejce, která jsou inkubována po dobu 23–26 dní. Mláďata pobývají v hnízdě přibližně 73–78 dní. Potom se zdržují v rodinných skupinách, nakonec se připojují k velkým hejnům. Pohlavně dospívá ve věku 2–3 let, v přírodě se může dožít 40 let.
Popis: Středně velký papoušek dosahující délky 46–51 cm a hmotnosti 290–390 g, výrazně zelený. Čelo je modrošedé, temeno je zelenomodré. Masivní zahnutý zobák je černý. Holá kůže na lících a okolo očí je žlutá. Duhovka oka je tmavě hnědá. Na bradě, hrdlu a horní části břicha je šedý. Uprostřed břicha je hnědočervená skvrna. Okraje letek jsou zelenomodré. Zelený ocas je na spodní straně olivově žlutý, stejně jako spodní strana křídel. Nohy jsou šedé. Obě pohlaví jsou si podobná. Mladí ptáci se podobají dospělým, opeření je matnější a bledší, zobák je spíše našedlý, holý obličej je bledě nažloutlý.
Fotografováno dne 22. 1. 2016 (Venezuela, Parque Nacional Canaima, okolí Lago de Canaima).