Česká jména: leskokeř (Berchtold et Presl 1823)
Čeleď: Thymelaeaceae – vrabečnicovité
Rozšíření: Endemit Nového Zélandu, vyskytuje se v pobřežních oblastech Severního ostrova a na severu Jižního ostrova.
Ekologie: Roste na pobřežních skalách a útesech v dosahu slaného mořského spreje, někdy i na písečných dunách. Kvete od září do dubna.
Popis: Nízký keřík s větvemi poléhavými až vystoupavými, až 70 cm dlouhými, větvenými, pokrytými krátkými šedivými chlupy, později olysalými, v horní části olistěnými. Listy jsou krátce řapíkaté, střechovitě se překrývají, jsou široce vejčité, 3,5–5 mm dlouhé a 1,5–3,5 mm široké, dužnaté, na bázi klínovité nebo uťaté, kýlnaté, na vrcholu tupé, lysé, šedozelené. Květenství je terminální, 4–6květé; listeny jsou 4, listům podobné; květy jsou vonné, bílé, na kališních lístcích vně chlupaté. Plody jsou široce vejcovité, dužnaté, až 5 mm dlouhé.
Poznámka: Tento druh patří do komplexu druhu Pimelea urvilleana, který zahrnuje sedm dosti podobných taxonů: nominátní poddruh P. urvilleana se vyskytuje pouze v oblasti Aucklandu, jeho poddruh subsp. nesica na ostrovech východně od Aucklandu a na poloostrově Coromandel, představovaný druh Pimelea carnosa, který byl platně popsán teprve v roce 2009, je znám z pobřeží Severního i Jižního ostrova, Pimelea sporadica roste v severní polovině Severního ostrova, Pimelea eremitica na jediné lokalitě u Aucklandu, Pimelea actea na pobřeží Manawatū-Whanganui na Severním ostrově a Pimelea telura na Tříkrálových ostrovech, které leží v Pacifiku severně od Severního ostrova.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 1. 12. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, Paparoa National Park).