Syn.: Acca sellowiana (O. Berg) Burret, Feijoa coolidegii J. R. Duncan et V. C. Davies, Feijoa obovata (O. Berg) O. Berg, Feijoa schenckiana Kiaersk., Orthostemon obovatus O. Berg, Orthostemon sellowianus O. Berg
Česká jména: aka, fejchoa (Valíček 1989)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Rozšíření: Jihoamerický druh s areálem soustředěným do jihovýchodní části Brazílie (Mata Atlântica, Pampa), severovýchodní Argentiny a Uruguaye. Je pěstován v řadě tropických i subtropických oblastí světa, například ve Střední Americe, v jižní Evropě, ve východní tropické Africe, na Novém Zélandu – pěstuje se jako ovocná dřevina.
Ekologie: Roste v poloopadavých lesích, je vysazován v blízkosti lidských sídel.
Popis: Stálezelený keř až menší strom dosahující výšky až okolo 7 m, s šedou borkou a větvemi nejprve chlupatými, později olysalými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, eliptické až obvejčité, 3–7 cm dlouhé a 1,5–4 cm široké, kožovité, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu tupé, na líci lesklé, zelené, na rubu běloplstnaté. Květenství je terminální nebo axilární, 1–3květé, květy jsou oboupohlavné, 4četné, kalich je plstnatý, korunní lístky jsou na rubu bílé až narůžovělé, na líci sytě růžové, karmínově červené až nachové, až 2 cm dlouhé; tyčinky jsou početné, až 2,5 cm dlouhé, jejich nitky jsou červené až nachově, prašníky jsou žluté. Plodem je elipsoidní až vejcovitá bobule, až 8 cm dlouhá, zelená až žlutozelená, červeně naběhlá.
Využití: Rosolovitá dužnina plodu je jedlá, aromatická, sladkokyselá, konzumuje se syrová, používá se také k přípravě marmelád, želé, salátů i nápojů, likérů a vína. Ovoce je choulostivé na otlak, nedoporučuje se jeho dlouhý transport.
Poznámka: Rod Feijoa je monotypický, zahrnuje jen tento jediný druh. João da Silva Feijó (1760–1824), po němž byl pojmenován, byl portugalský přírodovědec.
Fotografovali Věra Svobodová, dne 26. 5. 2022 (květy: Řecko, Kréta, Fournes, Botanical Parks and Gardens of Crete); Mário Duchoň, listopad 2019 (plody: Gruzie, Kutaisi).