Biologická klasifikace: Animalia, Amphibia, Anura, Bufonidae
Syn.: Amietophrynus gutturalis (Power, 1927); Bufo gutturalis Power, 1927; Bufo ngamiensis FitzSimons, 1932; Bufo regularis subsp. gutturalis Power, 1927; Bufo regularis subsp. ngamiensis FitzSimons, 1932
Česká jména: ropucha červenonohá
Anglická jména: African common toad, Gutteral toad
Rozšíření: Druh jižní části Afriky, jehož areál se táhne od jižní Keni, Tanzanie a jihu Demokratické republiky Kongo přes Angolu, sever Namibie, Zambii, Zimbabwe a Mosambik až po Botswanu, Lesotho a východ Jihoafrické republiky. Byl zavlečen také na maskarénské ostrovy Mauricius a Réunion.
Způsob života: Díky své adaptabilitě obývá řadu stanovišť, různé typy lesů, houštiny, sladkovodní bažiny, savany, venkovské i městské zahrady, parky a jezírka, pastviny a zemědělské oblasti, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky 1900 m.
Přes den se ukrývá pod kládami, kameny, v odtokových trubkách a žlabech, v norách nebo v dírách, které si vyhloubí v měkké zemi. V noci vylézají ze svého úkrytu a loví širokou škálu hmyzu, pavouků a stonožek. Při napadení predátory vylučuje toxin z příušních žláz, který může být pro malé savce smrtelný.
Rozmnožuje se ve stojatých vodách, v mělkých tůních, jezerech, zahradních jezírkách, kanálech, příkopech. Volající samci vykazují věrnost stanovišti, někteří jedinci se na stejné místo vracejí každý rok. Až 25 000 vajec snáší samice ve dvou želatinových řetězcích, často ovinutých okolo vodní vegetace. Po týdnu se líhnou pulci, kteří se vyvíjejí asi 75 dní, než projdou metamorfózou. Po vyvinutí předních končetin opouštějí vodu, aby se schovali na břehu, dokud není jejich přeměna zcela dokončena. Poté se začnou živit drobným hmyzem.
Mezi přirozené predátory pulců patří ptáci a ryby, dospělých žab kobra černokrká (Naja nigricollis), pazmije vejcorodá (Causus rhombeatus) nebo cibetka africká (Viverra civetta).
Popis: Středně velká žába z čeledi ropuchovitých. Větší samice dosahuje délky 62–120 mm a menší samec měří 64–90 mm. Zavalité tělo s bradavičnatou kůži je žlutohnědé s proměnlivými nepravidelnými tmavě hnědými znaky. Na zádech v oblasti páteře je často bledý pruh. Mezi očima jsou dva páry hnědých skvrn. Příušní žlázy jsou výrazné. Zornice oka je vodorovně oválná. Paže jsou lemovány výraznými bílými hrbolky a na zadní straně stehen je červená skvrna. Spodní část těla je bledá a zrnitá a samec má tmavší hrdlo.
Poznámka: Na Mauricius byla ropucha červenonohá vysazena v roce 1922 jako biologická kontrola škůdce cukrové třtiny Phyllophaga smithi. V roce 1927 byla ve snaze potlačit malárii dovezena i na Réunion, zde měla být predátorem komářích larev.
Fotografováno ve dnech 12. a 16. 10. 2012 (Mauricius, Rochesterské vodopády a Le Pouce) a 11. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Sodwana Bay).