Bufotes viridis (Laurenti, 1768); ropucha zelená

Biologická klasifikace: Animalia, Amphibia, Anura, Bufonidae
Syn.: Bufo roseus Merrem, 1820; Bufo schreberianus Laurenti, 1768; Bufo sitibundus (Pallas, 1771); Bufo viridis Laurenti, 1768; Epidalea variabilis Pallas, 1769; Epidalea viridis Laurenti, 1768; Pseudepidalea viridis (Laurenti, 1768); Rana picta Pallas, 1814; Rana sitibunda Pallas, 1771
Česká jména: ropucha zelená, ropucha měnivá, ropucha pestrá, ropucha zelená evropská
Anglická jména: European green toad, Green toad

Bufotes viridis, ropucha zelená
Bufotes viridis, ropucha zelená

Rozšíření: Druh, jehož areál se nachází v Evropě (od východní Francie a Baltu až po Balkán a Itálii), v severní Africe (na jih po pohoří Ahaggar), na západě a jihozápadě Asie, ve Střední Asii a v Mongolsku.

Způsob života: Suchozemský živočich, který se vyskytuje převážně v nížinách, osídluje suché a polosuché pastviny, pole, světlé lesy, křovinaté porosty, vesnické zahrady, parky, lidská sídliště. Vyhrabává si až 30 cm hluboké nory, ve kterých přebývá, ale ukrývá se taky pod kameny. Během rozmnožování je aktivní i ve dne, jinak je to převážně noční žába.
Loví hmyz a jeho larvy, mravence, roztoče, žížaly a pavouky. Pulci pojídají řasy a odumřelé části rostlin a živočichů.
Od dubna do června se rozmnožuje v rozmanité škále dočasných nebo trvalých vodních ploch, včetně bažin, rybníků, jezer, nádrží, příkopů a kaluží. Samice klade 3–6 tisíc vajíček v rosolovitých provazcích v 1–3 řadách, zpravidla volně na dně, méně často mezi vodní vegetaci. Přeměna pulců v žáby trvá 60–91 dnů. Pohlavně dospívá ve 4 letech života, může se dožít 15–18 let.
U nás zimuje od října do března v opuštěných norách, hromadách větví nebo kamení, a to buď jednotlivě, nebo ve skupinkách.
Mezi přirozené predátory patří například čáp bílý (Ciconia ciconia), puštík obecný (Strix aluco), luňák červený (Milvus milvus), vydry a hadi.

Popis: Nezaměnitelná žába dosahující délky 5–9 cm a hmotnosti 30–90 g. Bradavičnatá kůže je v podkladu šedavá až hnědavá, výrazně poseta tmavozelenými či světlezelenými skvrnami. Břicho je bílé až nažloutlé s drobnými černošedými skvrnami. Zornice oka je vodorovně oválná, duhovka je sírově žlutá až žlutozelená. Nohy jsou silné, hrbolky pod prsty jsou nepárové. Samci jsou viditelně menší a mají velký vnější bílý nebo šedavý nepárový měchýřek na hrdle.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2015) ho klasifikuje jako druh z hlediska ohrožení méně dotčený (LC). V Červeném seznamu ČR je zařazena do kategorie ohrožených druhů (EN).

Bufotes viridis, ropucha zelená
Bufotes viridis, ropucha zelená
Bufotes viridis, ropucha zelená
Bufotes viridis, ropucha zelená

Fotografováno ve dnech 17. a 18. 5. 2021 a červenec 2021 (Česko, Čechy, Úvaly).