Schismaderma carens (Smith, 1848); ropucha červená

Biologická klasifikace: Animalia, Amphibia, Anura, Bufonidae
Syn.: Bufo carens Smith, 1848; Schismaderma lateralis Smith, 1849
Česká jména: ropucha červená
Anglická jména: African red toad, African split-skin toad, Red toad

Schismaderma carens, ropucha červená
Schismaderma carens, ropucha červená

Rozšíření: Monotypický druh, jehož areál se táhne od jihu Keni přes Tanzanii, jihovýchod Demokratické republiky Kongo, východní cíp Angoly, Zambii, Malawi a Mosambik až do jihovýchodní Botswany, Zimbabwe, na východ Jihoafrické republiky a do Svazijska.

Způsob života: Tato pozemní žába obývá rozmanitá stanoviště, pastviny, savany, místa často vzdálená od vody, vyskytuje se také v bažinách, v odvodňovacích příkopech, podél řek a potoků, na farmách hospodářských zvířat a v okolí lidských sídel.
Živí se hmyzem a jeho larvami, pavouky, mravenci, mnohonožkami a žížalami. Před denním žárem se ukrývá pod kameny, v norách a pod odumřelou vegetací.
Během rozmnožování bývá aktivní i ve dne. Reprodukuje se v dočasných nebo trvalých sladkých stojatých vodách, v bažinách, jezerech, nádržích, příkopech nebo kalužích. Samci vstupují do vody první, navzájem volají, v reakci na jejich vábení přichází samice a začínají se pářit. Zatímco se pár ve vodě pohybuje, vytváří řady rosolovitých provazců vajec, které mohou být připojeny k vegetaci. Samice odchází krátce po nakladení vajec. Z černých vajíček 2–3 mm velkých, se líhnou po týdnu pulci s kožním záhybem ve tvaru podkovy od očí doprostřed zad. Pulci pojídají řasy a odumřelé části rostlin a živočichů. Stávají se kořistí želv, nymf vážek, ptáků, např. kladivouše afrického (Scopus umbretta), nebo hadů. Po 37–52 dnech se přeměňují v žabky, které opouštějí vodu. Vzhledem k tomu, že dospělé žáby postrádají příušní jedové žlázy, jsou často potravou hadů, dravců a sov.

Popis: Středně velká ropucha dosahující délky 88–92 mm. Samice je větší. U samce jsou na prvních třech prstech předních končetin zrohovatělé mozoly. Hlava je krátká a široká se zavalitou tlamou. Příušní jedové žlázy chybí. Bubínek velikosti oka je kulatý. Duhovka oka je černá se žlutými skvrnami. Zornice oka je vodorovně oválná. Bradavičnatý hřbet může být variabilně zbarvený, šedohnědý, oranžovohnědý až červený. Na jeho spodní části je dvojice tmavých skvrn. Výrazná podélná žláznatá lišta táhnoucí se od oka přes boky k zadní končetině je zespodu tmavší. Břicho a boky jsou šedě skvrnité. U některých jedinců je na předních a zadních končetinách růžovo hnědé zabarvení s černými pruhy.

Schismaderma carens, ropucha červená
Schismaderma carens, ropucha červená
Schismaderma carens, ropucha červená
Schismaderma carens, ropucha červená

Fotografováno ve dnech 4. 9. 2018 (Jihoafrická republika, provincie Mpumalanga, Barberton) a 11. 10. 2021 (Mosambik, provincie Sofala, Parque Nacional da Gorongosa).