Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Agamidae
Syn.: Agama picticauda Peters, 1877
Česká jména: agama
Anglická jména: Peter’s rock agama
Rozšíření: Druh tropické západní Afriky, jehož areál se táhne od jihu Mauretánie a Senegalu přes země Sahelu a podél pobřeží Guinejského zálivu až po Jižní Súdán, k jihu sestupuje do Gabonu a Demokratické republiky Kongo. Byl zavlečen na Floridu, Kapverdské ostrovy, Madeiru, Réunion, Madagaskar a Komorské ostrovy, v části sekundárního areálu se šíří až invazivně.
Způsob života: Obývá narušená stanoviště v okolí lidských sídel, venkovské a městské zahrady, zemědělskou krajinu, okraje cest, pastviny a savanu, nevyskytuje se v lese. Obratně se pohybuje po zídkách, plotech a kmenech stromů. Obvykle se nevzdaluje daleko od krytu ve skále nebo v keři. Žije v malých skupinách s nadřazeným samcem, jednou nebo více samicemi a několika mláďaty. Dominantní samec na vyvýšeném místě střeží svůj revír.
Tento denní suchozemský živočich se orientuje hlavně zrakem. Živí se hmyzem (hlavně sarančaty, cvrčky, mravenci), pavouky a jinými bezobratlými.
Samice pohlavně dospívají ve věku 14–18 měsíců, samci ve dvou letech. Je vejcorodý, samice klade 2–3 krát ročně 5–9 vajec do písčité, vlhké půdy na slunci, porostlé bylinami nebo trávou. Větší samice mají větší snůšku. Termoregulace určuje pohlaví embryí. Samice se vyvíjí při relativně nízkých teplotách, samci při vyšších teplotách (30 °C). Mláďata se líhnou po 8–10 týdnech.
Popis: Plaz z čeledi agamovitých, dosahuje délky 20–25 cm. Samci jsou delší a mohutnější. Hlava je široká. Tělo dominantního samce je modré, hlava a ocas jsou oranžové. Podřízení jedinci, samice a nedospělí jsou šedohnědí s olivově zelenou kresbou. Spodní část je světle zbarvená. Dlouhý ocas má ve středu světlejší pruh s 6-7 tmavými skvrnami po stranách. Šupiny na ocase, nohách a podél středu zad jsou silně kýlovité. Na končetinách je 5 prstů, které jsou zakončeny ostrými drápy.
Fotografováno dne 1. 3. 2015 (USA, Florida, Miami).