Syn.: Ixia xiphidium Loefl., Xiphidium albidum Lam., Xiphidium album Willd., Xiphidium caeruleum var. albidum Backer, Xiphidium floribundum Sw., Xiphidium floribundum var. caeruleum (Aubl.) Hook. f., Xiphidium fockeanum Miq., Xiphidium giganteum Lindl., Xiphidium loeflingii Mutis, Xiphidium rubrum D. Don
Čeleď: Haemodoraceae R. Br.
Rozšíření: Neotropický druh s areálem sahajícím od jižního Mexika a Velkých Antil až po severní Brazílii (Amazônia, Cerrado, Mata Atlântica).
Ekologie: Roste v podrostu vlhkých tropických lesů, v lesních lemech i v křovinaté vegetaci, v mokřinách, na březích vodních toků i kolem cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1400 m.
Popis: Vytrvalá bylina, 30–120 cm vysoká, s plazivým oddenkem až 20 cm dlouhým a lodyhou vystoupavou až přímou, nevětvenou. Listy jsou střídavé, dvouřadě uspořádané, podlouhle kopinaté, 20–65 cm dlouhé a 1–6,5 cm široké, lysé. Květenství je terminální, až 44 cm dlouhé, složené z 5–25květých vijanů; listeny jsou úzce trojúhelníkovité, až 3 cm dlouhé, květní stopky jsou až 1 cm dlouhé; chlupaté; květy jsou bílé nebo nažloutlé, okvětních lístků je 6, jsou nestejné, eliptické až vejčité, 4–13 mm dlouhé a 1–6 mm široké; tyčinky jsou 3, jejich nitky jsou bílé až nazelenalé, prašníky žluté až oranžové, čnělka je bílá až nazelenalá, 3–5 mm dlouhá. Plodem je kulovitá bobule dorůstající v průměru 5–10 mm, nejprve zelená, v době zralosti červená.
Využití: Rostlinu využívá jihoamerická medicína, bývá vysazovaná i jako okrasná trvalka v přistíněných partiích tropických zahrad.
Poznámka: Neotropický rod Xiphidium zahrnuje jen dva druhy (POWO 2023), další druh Xiphidium pontederiiflorum se vyskytuje na severozápadě Jižní Ameriky a v Panamě.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 4. 2. 2022 (Trinidad a Tobago, ostrov Tobago, Argyle Falls u Roxborough).