Syn.: Cobaea pachysepala f. tomentulosa (Standl.) D. N. Gibson, Cobaea tomentulosa Standl.
Česká jména: vilec (Presl 1846, Mareček 1994)
Čeleď: Polemoniaceae Juss. – jirnicovité
Rozšíření: Středoamerický druh, vyskytuje se na rozlohou nevelkém území v jihomexickém státě Chiapas a na jihozápadě Guatemaly.
Ekologie: Roste v horských mlžných lesích a v křovinaté vegetaci, obvykle na skalnatých vulkanických svazích, v nadmořských výškách zhruba od 2000 až do 3000 m. Kvete od září do března.
Popis: Bylinná liána s lodyhou lysou, v uzlinách chlupatou. Listy jsou střídavé, zpeřené, zakončené úponkem, lístků je 6, jsou úzce podlouhlé až kopinaté, 5–10 cm dlouhé a 2,3–3 cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo mělce srdčité, zašpičatělé, lysé. Květy vyrůstají po 1–5 na stopkách 17–22,5 cm dlouhých; kališní lístky jsou kopinaté, 1,5–3,8 cm dlouhé, kožovité, zašpičatělé, u báze jemně chlupaté, koruna je zvonkovitá, až 6 cm dlouhá, bledě zelená až žlutozelená, lysá, u báze řídce chlupatá, korunní cípy jsou vejčité, tupé, až 2 cm dlouhé, jen drobně brvité; tyčinky jsou zhruba stejně dlouhé jako koruna nebo o málo delší, jejich nitky jsou na bázi i blízko pod jejich vrcholem nápadně huňaté (důležitý znak), čnělka je z koruny vyniklá. Plodem je tobolka, 5–6 cm dlouhá.
Poznámka: K neotropickému rodu Cobaea v současnosti náleží 17 druhů (POWO 2023), které se vyskytují v pásu táhnoucím se od Mexika až po Peru. Snad nejznámějším druhem je rovněž ve střední Evropě v zahradách pěstovaný vilec obecný (Cobaea scandens).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 2. 2. 2015 (Guatemala, Volcán San Pedro).