PHYSOCHLAINA PHYSALOIDES (L.) G. Don

Syn.: Atropa physaloides (L.) L., Hyoscyamus physaloides L., Scopolia physaloides (L.) Dunal, Physochlaena dahurica Miers, Physachlaena pseudophysaloides Pascher, Scopolia physaloides (L.) Dunal
Čeleď: Solanaceae – lilkovité

Physochlaina physaloides

Rozšíření: Areál se táhne napříč severní Čínou ze Sin-ťiangu do Mandžuska, odtud k severu přes Mongolsko do Kazachstánu a dahurské Sibiře.

Ekologie: Roste na zvětrávajících skalách a sutích, na narušených suchých pastvinách, podél vysýchajících vodních toků, na ruderalizovaných stanovištích po opuštěných pasteveckých příbytcích, v křovinách, obvykle do 1000 m n. m.

Physochlaina physaloides

Popis: Vytrvalá bylina se silným kůlovitým kořenem, spoře větvená, dorůstající čtvrt až půl metru výšky. Nejnižší listy zůstávají šupinovité, další jsou široce vejčité, zvlněně celokrajné, zahrocené, žláznatě pýřité, ale brzy olysávající, na dlouhých pavučinkatě chlupatých řapících. Květy v chudých pseudookolících jsou pětičetné, s trubkovitě zvonkovitými, za květu do 1 cm dlouhými, hnědočervenými, bělavě vlnatými kalichy a dvakrát tak dlouhými, nálevkovitými, modropurpurovými korunami. Plod je kulatá tobolka se žlutými semeny, zhruba 1 cm široká, skrytá ve zvětšeném a kulovitě nafouklém, bělavě zeleném kalichu.

Využití: V mongolském léčitelství se tinktura z kořenů předepisuje jako spasmolytikum, při žaludečních vředech a žlučníkových kamenech, pro vysoký obsah kumarinu pak v podpůrné léčbě mikrobiálních dermatitid. V některých čínských oblastech se droga indikuje k zmírnění neurastenie. Květy jsou v tibetské medicíně ceněny pro hemostatické účinky.

Poznámka: Celá rostlina obsahuje tropanové alkaloidy se silnými halucinogenními účinky.

Physochlaina physaloides
Physochlaina physaloides
Physochlaina physaloides
Physochlaina physaloides

Fotografováno dne 2. 6. 2015 (Mongolsko, Ömnögovi, Zuun-Saichan Nuruu, Jolyn Am, 2150 m n. m.).