Syn.: Anemone angulosa Lam., Anemone hepatica var. transylvanica (Fuss) Finet et Gagnep., Anemone transsilvanica (Fuss) Heuff., Hepatica angulosa DC., Hepatica multiloba Schur
Čeleď: Ranunculaceae – pryskyřníkovité
Rozšíření: Endemit jižních hřebenů sedmihradských Karpat, z Munții Apuseni po Bucegi.
Ekologie: Roste na vápencových i pískovcových podkladech ve stinných bučinách a křovinách, nejčastěji v nadmořských výškách 800–1400 m. Diagnostický druh svazu Symphyto-Fagion (karpatské vápnomilné bučiny spadající k třídě vlhkých opadavých lesů Carpino-Fagetea). Hemikryptofyt s listy v zimě přetrvávajícími (obvykle zasychají za květu současně s rašením listů nových). Kvete v únoru a březnu.
Popis: Vytrvalé byliny s plazivými oddenky a listy v přízemní růžici. Listy mají dlouhé, tenké, hedvábitě vlnaté řapíky a brzy olysávající, v obrysu ledvinité, až 10 cm široké, trojlaločné až pětilaločné čepele s hrubě a tupě zubatými laloky; na rubu se v létě přebarvují do purpurových odstínů a v zimě zčásti zasychají. Soliterní květy na vlnatých stopkách jsou volnoplátečné, až 5 cm široké se třemi (u plodných květů často až pěti) stejně jako listy zprvu řídce plstnatými, stěží 1 cm dlouhými, zahroceně vejčitými, někdy drobně trojzubými podkvětními listeny a obvykle devíti (ale často až dvanácti) protáhle oválnými, nebesky modrými lístky okvětními. Množství tyčinek má rovněž modré nitky a bílé prašníky, žlutavé pestíky dozrávají v nažky.
Poznámka: Mezi jaterníky má tento druh největší květy a současně je nejranější, často kvete už od února. Do zahrad jej uvedl roku 1846 slezský botanik Karl G. Theodor Kotschy a dnes je pěstován zhruba ve dvou desítkách modře, růžově i bíle kvetoucích odrůd. Vzrůstem ještě robustnější hybridy s obecnými podléškami jsou známy jako Hepatica ×media.
Sama Hepatica transsilvanica bývá dnes někdy s podporou molekulárních dat interpretována jako hybrid jaterníku podléšky (Hepatica nobilis) s drobnokvětým kašmírským druhem Hepatica falconeri. Zbývá ovšem dořešit maličkost: více než 4200 km, oddělujících areály obou taxonů.
Fotografováno ve dnech 20. 4. 2010 (Rumunsko, Făgăraş, Arges, přehradní jezero Vidraru, 850 m), 27. 3. 2008 (Česko, Morava, Lednice, kultura) a 18. 4. 2019 (Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně).