Syn.: Ranunculus cymbalaria subsp. sarmentosus (Adams) Kitag., Ranunculus sarmentosus Adams, Ranunculus subsimilis Printz, Halerpestes subsimilis (Printz) Tamura
Čeleď: Ranunculaceae – pryskyřníkovité
Rozšíření: Z horských oblastí Afghánistánu do Tibetu a Sin-ťiangu, odtud po celém čínském severu do Mandžuska a Poamuří, dále na sever pak do Mongolska, Kazachstánu a na Sibiř.
Ekologie: Roste na písčitých a štěrkovitých naplaveninách při jezerech a vodních tocích, často také v pustinných zaplavovaných a zasolených terénních sníženinách, z nížin vystupuje do hor nad 2000 m (v indických velehorách často i nad 2500 m) nadmořské výšky. Diagnostický druh svazu Halerpestion salsuginosae, přičítaného třídě Asteretea tripolium.
Popis: Drobné vytrvalé byliny s plazivými, v nodech kořenícími stolony. Protáhle řapíkaté listy mají široce vejčité nebo ledvinité, asi 1 cm široké, lysé čepele, celokrajné s několika zuby při vrcholu, nebo mělce trojlaločné se zubatými postranními laloky. Terminální květy na lodyžkách nepřevyšujících listy jsou pětičetné, stěží 1 cm široké s velikými, záhy opadavými kališními lístky a žlutými, elipčitými, užšími lístky korunními, obvykle s 15–20 tyčinkami a s početnými pestíky na vejčitě protáhlém lůžku. Plody jsou obvejčité lysé nažky.
Využití: V mongolském léčitelství je nať, bohatá na vitamíny, laktonové alkaloidy a steroidní saponiny s močopudnými, vasodilatačními a protizánětlivými účinky, užívána jako podpůrné diuretikum, antipyretikum, antirevmatikum, k léčení otoků a prevenci kurdějí.
Poznámka: Nomenklatura druhu je poněkud rozporuplná – řada autorů akceptuje Halerpestes salsuginosa jako platné jméno, jiní totéž jméno spojují s robustní a velkokvětou Halerpestes ruthenica a také v tomto pojetí mu pak někdy připisují status platného jména.
Fotografováno ve dnech 28. 6. 2015 (Mongolsko, Töv, Bajanzurch – mokřady při řece Tuul, 1360 m n. m.), 4. 7. 2015 (Ömnögovi, Chürmen, 1480 m n. m.) a 9. 6. 2023 (Ulaanbaatar, náplavy řeky Uliastajn gol, 1310 m n. m.)