Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Sphenisciformes, Spheniscidae
Syn.: Aptenodytes chrysocome Forster, 1781; Aptenodytes crestata J. F. Miller, 1784; Eudyptes crestatus (J. F. Miller, 1784)
Česká jména: tučňák skalní
Anglická jména: Southern rockhopper penguin
Rozšíření: Vyskytuje se v přímořských oblastech jihu Jižní Ameriky, Antarktického poloostrova, jižní Afriky, jižní Austrálie i Nového Zélandu, rovněž na četných subantarktických ostrovech, tedy například na Falklandských ostrovech a na Jižní Georgii, na ostrově Tristan da Cunha, na Ostrovech prince Edwarda, na Crozetových ostrovech a Kerguelenech, také na mnohých ostrovech ležících jižně od Nového Zélandu.
Způsob života: Značnou část života tráví tučňák skalní na otevřeném moři, nicméně je to i dobrý suchozemský chodec, ze všech tučňáků ten nejrychlejší. Jsou schopni se dobře pohybovat i ve skalnatém a kamenitém terénu.
Živí se různými druhy mořských ryb, korýšů a hlavonožců.
Do hnízdních kolonií se vrací obvykle v říjnu, hnízdí převážně na skalnatých svazích, ale i na strmých útesech. Samice snáší většinou dvě vejce, v zahřívání vajec se oba rodiče střídají – o své hnízdo umí bojovat s konkurenty. Mládě se líhne po 32–34 dnech, většinou jej hlídá samec, zatímco samice několikrát denně přináší potravu. Ve 30 dnech mladým začíná narůstat definitivní peří, přibližně v 70 dnech se mláďata vydávají na moře. Dospívají ve 4 letech, průměrná délka života těchto tučňáků je 10 let.
Popis: Dosahuje délky zhruba 55 cm a hmotnosti okolo 2,5 kg. Záda jsou modročerná, přední část je bílá. Po stranách čela je nápadná žlutá chocholka složená z dlouhých pírek. Uprostřed čela se zvedá černá chocholka. Zobák je poměrně velký, červenohnědý.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2020) řadí tučňáka skalního ke zranitelným druhům (VU).
Fotografovala Gabriela Pavlíková, dne 28. 11. 2014 (Falklandy).