Pygoscelis papua (J. R. Forster, 1781); tučňák oslí

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Sphenisciformes, Spheniscidae
Syn.: Aptenodytes papua (Forester, 1781)
Česká jména: tučňák oslí
Anglická jména: Gentoo penguin

Pygoscelis papua, tučňák oslí
Pygoscelis papua, tučňák oslí

Rozšíření: Vyskytuje se chladných subantarktických mořích, hnízdí především na Antarktickém poloostrově a na subantarktických ostrovech, v období migrace se může vyskytovat až u Nového Zélandu, Tasmánie nebo na pobřeží Argentiny.
V areálu jsou rozlišovány čtyři poddruhy, nominátní poddruh hnízdí především na Falklandských ostrovech (na našich snímcích), poddruh Pygoscelis papua subsp. ellsworthi na pobřeží Antarktidy a na některých subantarktických ostrovech, subsp. poncetii na ostrově Jižní Georgie, subsp. taeniata na Ostrovech prince Edwarda a Kerguelenech.

Způsob života: Nelétavý pták, velmi dobře přizpůsobený k životu na otevřeném moři. Živí se menšími mořskými rybami, ale také korýši a hlavonožci.
Je zpravidla monogamní, hnízdí v početných koloniích. Kolonie jsou soustředěny na plochých štěrkových plážích nebo na řídkých trsnatých trávnících; nejčastěji hnízdí od konce října do listopadu. Hlavním stavebním materiálem hnízda jsou oblázky z pobřeží. Na péči o potomstvo se podílejí oba rodiče; samice snáší nejčastěji dvě vejce, inkubační doba trvá zhruba 35 dnů. Mláďata dospívají ve stáří 80–100 dní, dožívají se průměrně 13 let.

Popis: Tučňák 75–90 cm vysoký, dosahuje hmotnosti 5–9 kg; samice je menší. Záda jsou černá, přední část je bílá. Charakteristické jsou bílé skvrny klínovitého tvaru nad očima a po stranách hlavy. Duhovka je tmavě hnědá. Po stranách zobáku je nápadný jasně oranžový až červený pruh. Nohy jsou růžové až oranžové. Ocas je složený ze 14–18 per.

Pygoscelis papua, tučňák oslí
Pygoscelis papua, tučňák oslí
Pygoscelis papua, tučňák oslí
Pygoscelis papua, tučňák oslí

Fotografovala Gabriela Pavlíková, dne 29. 11. 2014 (Falklandy).