Jynx torquilla Linnaeus, 1758; krutihlav obecný

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Piciformes, Picidae
Česká jména: krutihlav obecný
Anglická jména: Eurasian wryneck, Northern wryneck

Jynx torquilla, krutihlav obecný
Jynx torquilla, krutihlav obecný

Rozšíření: Krutihlav obecný hnízdí v rozsáhlém pásu Eurasie a v severozápadní Africe – od Maroka a Francie až po ruský Dálný východ a severní Japonsko, jeho zimoviště leží v subsaharské Africe a v jižní a jihovýchodní Asii. V tomto velkém areálu je rozlišováno několik poddruhů.
Nominátní poddruh, zachycený na našich fotografiích, se vyskytuje ve většině Eurasie, na zimu odlétá na Pyrenejský poloostrov, na Baleárské ostrovy, do střední Afriky a do Indie. Poddruh Jynx torquilla subsp. tschusii je známý z Korsiky, Sardinie, Itálie a z pobřeží Jaderského moře, zimy tráví v Africe; J. t. subsp. mauretanica najdeme v severozápadní Africe; J. t. subsp. himalayana obývá severozápadní Himálaj, zimuje jižněji v nižších nadmořských výškách; J. t. subsp. chinensis obývá území východní Sibiře od řeky Jenisej až po Sachalin, severní Japonsko, severní Mongolsko a severovýchodní Čínu, zimuje od severovýchodní Indie až po jihovýchodní Čínu, Indočínu a jižní Japonsko. A konečně poddruh J. t. subsp. sarudnyi se nachází v západní Sibiři, od pohoří Ural směrem na východ po Altaj a řeku Jenisej.

Způsob života: Tento nenápadný opeřenec upřednostňuje otevřenou krajinu s roztroušenými stromy, okraje světlých lesů, křovinaté pastviny, háje, mýtiny, staré sady a remízky. Pohybuje se často po zemi a pojídá mravence, jeho larvy a kukly, které sbírá lepivým červovitým jazykem, živí se také mšicemi, muškami, pavouky nebo malými brouky. Jen zřídka šplhá po kmenech stromů, rád sedává příčně na vodorovných větvích, kůru spíše loupe, netesá jako jiní datlovití ptáci.
Je samotářský a teritoriální, pokud se někde usadí, zůstává tam po dlouho dobu a každoročně se vrací.
Ze zimoviště přilétá v půlce dubna, ozývá se jasným, naříkavým voláním, nebubnuje. Před pářením se samec a samice staví proti sobě a kroutí hlavou ze strany na stranu. Dutinu si sám netesá, hnízdí v přirozených dutinách, ve starých hnízdech opuštěných jinými ptáky nebo v budkách. Samec hledá hnízdiště hned po návratu ze zimování. Samice snáší v květnu nebo červnu 5–10 vajec, která převážně inkubuje sama po dobu 13–14 dnů. Potomky krmí oba rodiče kuklami mravenců 18–19 dní. Mláďata umí ve věku 18–24 dnů létat, ale zůstávají dalších 10–14 dnů pohromadě s rodiči. Na zimoviště odlétá na přelomu srpna a září. V přírodě se dožívá 5–10 let.

Popis: Malý datlovitý pták dosahující délky 16–18 cm, rozpětí křídel 25–27 cm a hmotnosti 30–50 g. Obě pohlaví jsou stejně zbarvena. Špičatý zobák je poměrně krátký, duhovka oka je tmavohnědá, přes oko a po stranách krku se táhne tmavá páska. Svrchní strana těla je hnědošedě skrvnitá a od temene hlavy se po hřbetu táhne výrazný tmavý pruh. Spodina těla je žlutavá s tmavým vlnkováním. Delší ocas s tmavými proužky je měkký, nevhodný pro šplhání. Nohy jsou šedohnědé, dva prsty směřující vpřed a dva dozadu.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2017) klasifikuje krutihlava obecného z hlediska ohrožení jako druh málo dotčený (LC). Červený seznam České republiky jej řadí k zranitelným druhům (VU).

Jynx torquilla, krutihlav obecný
Jynx torquilla, krutihlav obecný
Jynx torquilla, krutihlav obecný
Jynx torquilla, krutihlav obecný

Fotografováno dne 25. 7. 2023 (Česko, Čechy, NPP Řežabinec).