Syn.: Margbensonia macrophylla (Thunb.) A. V. Bobrov et Melikyan, Margbensonia sweetii (C. Presl) A. V. Bobrov et Melikyan, Nageia macrophylla (Thunb.) F. Muell., Podocarpus sweetii C. Presl, Taxus macrophylla Thunb.
Česká jména: nohoplod (Presl 1846)
Čeleď: Podocarpaceae Endl. – nohoplodovité
Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se v jihovýchodní Číně, na Tchaj-wanu, v severní Barmě a v jižní polovině Japonska. Do Evropy (Anglie) byl introdukován už v roce 1804. Druh je poměrně polymorfní, v minulosti byla rozlišována řada jeho infraspecifických taxonů, dnes se nejběžněji hovoří o varietě Podocarpus macrophyllus var. maki.
Ekologie: Roste ve smíšených lesích i v křovinaté vegetaci, v horských údolích a na březích vodních toků, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000(–2400) m. Bývá vysazován také v okolí chrámů a lidských sídel.
Popis: Stálezelený dvoudomý strom dosahující výšky až okolo 20 m, s borkou šedou nebo šedavě hnědou, v tenkých plátech odlupčivou. Větve jsou rozkladité nebo vzpřímeně rozkladité, větévky lysé nebo pýřité; listy jsou uspořádány spirálovitě, jsou přisedlé, čárkovitě kopinaté až obkopinaté, slabě zakřivené, 1,7–12 cm dlouhé a až 1 cm široké, na bázi klínovité, na vrcholu špičaté až zašpičatělé či hrotité, na líci tmavozelené a lesklé, na rubu šedavě zelené až bledě zelené. Samčí šištice jsou úžlabní, 20–25 mm dlouhé, obvykle vyrůstají ve svazečcích po 3–5, jsou krátce stopkaté, šupiny vytvářejí lůžko, které později dužnatí, v době zralosti je červené až nachově červené.
Využití: Nohoplod velkolistý je v klimaticky příhodných oblastech vysazován do zahrad a parků, v Japonsku a Číně také do živých plotů. Ve střední Evropě je nutná jeho zimní ochrana, objevuje se tu jen jako kbelíková okrasná dřevina. Varieta Podocarpus macrophyllus var. maki bývá s oblibou pěstována ve formě bonsaje.
Fotografováno dne 27. 7. 2019 (Německo, Sasko, zámecké zahrady v Pillnitz, v kultuře).