Syn.: Ilex bronxensis Britton, Ilex fastigiata E. P. Bicknell, Prinos confertus Moench, Prinos prunifolius Desf., Prinos verticillatus L.
Česká jména: cesmina přeslenatá (Mareček 1997)
Čeleď: Aquifoliaceae Bercht. et J. Presl – cesmínovité
Rozšíření: Vyskytuje se ve východní části USA a v jihovýchodní Kanadě – na západě zasahuje areál druhu až za řeku Mississippi do států Minnesota, Arkansas, také do východních oblastí Texasu.
Ekologie: Roste v mokřinách, ve vlhkých lesích a na březích vodních ploch a toků. Kvete v průběhu června a července.
Popis: Opadavý dvoudomý keř dosahující výšky až okolo 5 m, s větvičkami olivově hnědými až nachově hnědými, pokrytými lenticelami. Listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické až vejčité, 4–10 cm dlouhé a 1,5–5 cm široké, na bázi klínovité, po okraji pilovité, na vrcholu špičaté, na rubu obvykle chlupaté. Květy vyrůstají v úžlabí listů, jsou jednopohlavné, se 4–8 bílými korunními lístky, samčí květy obvykle ve svazečcích po 6 i více, samičí jsou jednotlivé nebo ve svazečcích po 3. Plody jsou kulovité dužnaté peckovice dorůstající v průměru okolo 7 mm, v době zralosti jsou červené.
Využití: Cesmína přeslenatá je vysazována jako okrasná dřevina i v zahradách střední Evropy, pěstuje se v řadě kultivarů.
Fotografováno dne 15. 9. 2023 (Česko, Čechy, kultura).