Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Charadriiformes, Laridae
Česká jména: racek velkozobý, racek tichomořský
Anglická jména: Pacific gull
Rozšíření: Australský endemit, jehož areál se táhne podél pobřeží jižní Austrálie, od Nového Jižního Walesu po jihozápadního pobřeží Západní Austrálie, dále se objevuje na mnoha ostrovech v Bassově průlivu a na pobřeží Tasmánie.
Nominátní poddruh, zachycený na našich fotografiích, obývá pobřeží Tasmánie, ostrovy v Bassově průlivu a jihovýchodní pobřeží Austrálie. Poddruh Larus pacificus subsp. georgii se vyskytuje na pobřeží jihozápadní Západní Austrálie a západní Jižní Austrálie.
Způsob života: Obývá přímořské biotopy, skalnaté útesy a blízké ostrovy, přílivové písečné, oblázkové a skalnaté pláže, ústí řek a chráněné zálivy.
Potravu hledá při chůzi po pláži a v přílivové zóně, živí se převážně vodními bezobratlými živočichy, měkkýši, hlavonožci, korýši (nejčastěji Ovalipes australiensis, Paragrapsus gaimardii), ježovkami nebo zploštělcem tasmánským (Platycephalus bassensis). Konzumuje také ryby, malé mořské ptáky, vejce a vylíhlá mláďata, stejně jako mršiny a zbytky po rybářích.
K rozmnožování dochází mezi zářím a lednem. Hnízdí v párech nebo malých koloniích na pobřežních ostrovech. Hnízdo je mělká prohlubeň vyhloubená v zemi, případně vyložená štěrkem, ukrytá ve vegetaci nebo je postavené na útesech z rostlinného materiálu, řas a větviček, někdy i z peří. Staví je oba dospělci. Samice obvykle snáší 1–3 vejce, která inkubují oba partneři po dobu 25–28 dní. Většinou však sedí samice, zatímco samec zajišťuje potravu a hlídá hnízdo. Mláďata krmí oba rodiče.
Může se dožít až 15 let života.
Popis: Velký racek se silným zobákem, který dosahuje délky 58–65 cm, rozpětí křídel 137–157 cm a hmotnosti 900–1180 g. Hlava je bílá, duhovka oka je bělavá. Žlutý zobák je masivní, na konci obou čelistí je nápadná červená špička. Spodní část těla je čistě bílá. Hřbet a křídla jsou černé. U konce ocasu je černý pruh. Úzký bílý zadní okraj křídel je beze skvrn na jejich koncích. Nohy a plovací blány jsou jasně žluté nebo žlutooranžové.
Mladí jedinci, kteří jsou zachyceni i na těchto snímcích, jsou šedohnědí, na hřbetě a křídlech skvrnití. Tvář je bělavá. Báze zobáku je růžová, špička je černá. Duhovka oka je tmavě hnědá. Nohy jsou nahnědlé. Plné dospělé opeření získá asi ve čtyřech letech.
Fotografováno dne 5. 12. 2023 (Austrálie, Tasmania, Bay of Fires).