HYOSCYAMUS PUSILLUS L. – blín maličký / blen

Syn.: Hyoscyamus micranthus Ledeb. ex G. Don, Hyoscyamus pungens Griseb
Čeleď: Solanaceae – lilkovité

Hyoscyamus pusillus

Rozšíření: Druh jihozápadní a centrální Asie, jeho areál se táhne od Izraele a východního Turecka přes Írán, Turkmenistán a Afghánistán až do severního Pákistánu, indického Ladaku, Uzbekistánu, Kazachstánu a severozápadní Číny.

Ekologie: Roste na suchých písčitých stanovištích, také však na březích vodních toků a jezer, eventuálně na stanovištích narušovaných lidskou činností. Kvete od dubna do června.

Hyoscyamus pusillus

Popis: Jednoletá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 6–35(–60) cm dlouhou, jednoduchou nebo větvenou, většinou žláznatě chlupatou, někdy i olysalou. Listy jsou řapíkaté, tvarově variabilní, eliptické, kopinaté až vejčité, 10–95 mm dlouhé a 8–37 mm široké, celokrajné nebo chobotnatě zvlněné, někdy až peřenolaločnaté či dokonce peřenoklané, na vrcholu tupé nebo špičaté, řídce chlupaté. Květy vyrůstají jednotlivě z úžlabí listenů, jsou skoro přisedlé nebo jen krátce stopkaté, kalich je zvonkovitý až nálevkovitý, 11–14 mm dlouhý, v době plodu větší, chlupatý, jeho cípy jsou 4–6 mm dlouhé, špičaté, koruna je jen o málo delší než kalich, žlutá s tmavě nachovým středem; nitky tyčinek jsou chlupaté, prašníky žluté, blizna je hlavatá. Plody jsou tobolky, asi 7 mm dlouhé.

Hyoscyamus pusillusHyoscyamus pusillus
Hyoscyamus pusillus

Fotografovala Věra Svobodová, dne 3. 6. 2024 (Turecko, Východní Anatolie, zříceniny města Ani).