Syn.: Calycothrix baueri Schauer, Calycothrix conferta (A. Cunn.) Schauer, Calycothrix cupressifolia (A. Rich.) Stapf, Calycothrix cupressoides (A. Rich.) Schauer, Calycothrix microphylla Schauer, Calytrix baueri (Schauer) Benth., Calytrix conferta A. Cunn., Calytrix cupressifolia A. Rich., Calytrix cupressoides A. Rich., Calytrix microphylla A. Cunn., Calytrix wickllamiana S. Moore
Česká jména: vlasokubec (Berchtold et Presl 1825, Jungmann 1839), vlasokub (Presl 1846, Těšitel 1912)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Rozšíření: Severoaustralský druh, jehož areál se táhne od severní části Západní Austrálie (region Kimberley) přes sever Severního teritoria (od regionu Victoria Bonaparte po Arnhemskou zemi) až po severozápadní Queensland (na východ zasahuje až k horskému masivu Gregory Range).
Ekologie: Roste v tropické savaně, v otevřené křovinaté vegetaci na pískovcových nebo vápencových planinách, také na skalních výchozech, objevuje se i na březích vodních toků. Kvete v průběhu celého roku, nejintenzivněji od června do září.
Popis: Vzpřímený keř dosahující výšky 50–200 cm, vzácněji menší strom až 450 cm vysoký. Listy jsou přisedlé, čárkovité až úzce vejčité, 1–3,5 mm dlouhé a 0,25–1 mm široké, obvykle lysé, někdy brvité; palisty záhy opadavé. Květy vyrůstají ve svazečcích v úžlabí listů, češule je válcovitá, 8–13 mm dlouhá, tmavě červená, kališní cípy jsou 10–12 mm dlouhé, vejčité, červené, na vrcholu s osinou až 8 mm dlouhou, korunní lístky jsou eliptické, asi 10 mm dlouhé, růžové, na bázi bělavé (v Arnhemské zemi se objevuje i populace bělokvětá), lysé; tyčinek je zhruba 30, čnělka je až 25 mm dlouhá. Plodem je oříšek.
Poznámka: Australský endemický rod Calytrix čítá 92 druhů (POWO 2024), většina z nich pochází z jihozápadu kontinentu, na území Severního teritoria, odkud pocházejí tyto snímky, se vyskytuje 14 druhů.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 30. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, bioregion Victoria Bonaparte, Judbarra / Gregory National Park).