Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Charadriiformes, Burhinidae
Syn.: Charadrius grallarius Latham, 1801
Česká jména: dytík velký
Anglická jména: Bush stone-curlew, Bush thick-knee
Rozšíření: Areál dytíka velkého se nachází v savanových a lesních oblastech Austrálie, chybí v nejsušších částech centrální Austrálie a na Tasmánii. Malá chovná populace se vyskytuje také na jihu Nové Guineje.
Způsob života: Obývá savanu, křovinaté porosty, pastviny, ale i lesy, častý je také ve městech.
Živí se hmyzem, měkkýši, malými ještěrkami, příležitostně malými savci a semeny, krmení shání na zemi. Aktivní je za soumraku a v noci, ve dne odpočívá, při vyrušení znehybní, stojí ve zdánlivě krkolomné poloze nebo sedí přitisknutý k zemi, čímž dokonale splyne s prostředím. Jen neochotně odlétá do úkrytu. Charakteristické je jeho pronikavé kvílení. V ohrožení zaujme výstražný postoj s roztaženými křídly a hlasitě syčí.
Hnízdí od července do ledna. Často vytváří celoživotní páry. Na holý podklad na zemi snáší samice 1–3 vejce, která inkubují oba partneři po dobu 25–27 dní. O plně vyvinutá mláďata se starají oba rodiče.
Popis: Dlouhonohý pozemní pták, dosahuje délky 54–59 cm, z toho ocas měří 17–19 cm, a hmotnosti 625–670 g. Obě pohlaví jsou si podobná. Zbarvení má krycí charakter. Svrchní strana těla je šedavě bílá s tmavými pruhy a skvrnitými znaky. Zespodu je žlutavě hnědý, tmavě hnědě skvrnitý. Při letu je patrné bílé peří na křídlech. Obočí, čelo a hrdlo jsou bílé. Černý zobák je poměrně malý. Duhovka nápadně velkých očí je žlutá. Štíhlé a dlouhé nohy s výrazným kloubem mezi holení a běhákem jsou tmavě šedé.
Fotografováno ve dnech 12., 14. a 19. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Mission Beach, Cairns a Kuranda).