Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Otidiformes, Otididae
Česká jména: drop australský
Anglická jména: Australian bustard
Rozšíření: Monotypický druh vyskytující se na jihu Nové Guineje a v Austrálii, kde se objevuje skoro po celém kontinentu, vzácnější je na jeho jihovýchodě a jihozápadě.
Způsob života: Obývá otevřené travnaté pláně, savanu, pastviny, řídké lesy, křoviny a zemědělsky obdělávanou krajinu.
Pohybuje se sám nebo ve dvojicích, v případě vyrušení zaujme strnulou pozici. Odpočívá na zemi nebo mezi keři a vysokou trávou. Létá těžkopádně s nataženým krkem. Je kočovný, navštěvuje vzdálené oblasti s dostatkem potravy. Je všežravý a krmí se ráno a pozdě odpoledne. Živí se semeny, plody, listy a výhonky rostlin, bezobratlými živočichy, malými plazy, drobnými savci a ptáky. Větší skupiny se vyskytují při náletech sarančat a na spáleništích, kde konzumují mrtvá zvířata.
Hnízdí jednou ročně od října do prosince. V době namlouvání předvádí samec svatební rituály, nafukuje vzdušný vak na hrdle, dlouhé peří vějířovitě roztahuje, zvedá ocas a křídla bílou stranou nahoru, hlavu přitom zaklání dozadu. Je polygamní, páří s jakoukoli samicí a úkolů spojených s hnízděním se neúčastní. Samice staví hnízdo na holé zemi nebo mezi trávou s dobrým výhledem do okolí. Snáší většinou jedno vejce, které inkubuje sama přibližně 23 dní. Vychovává a krmí mládě v černobíle pruhovaném prachovém šatě. Samec pohlavně dospívá v 5–6, samice ve 2–3 letech. Mezi přirozené predátory patří dravci, například luňák černoprsý (Hamirostra melanosternon) nebo zavlečené lišky (Vulpes vulpes).
Popis: Tento největší létající pták Austrálie dosahuje délky 75–120 cm a rozpětí křídel až 230 cm. Větší samec váží 5–12,8 kg, menší samice 2,4–6,4 kg. Temeno a čelo jsou černé. Duhovka oka je bělavá, špičatý zobák je bělavý nebo světle hnědý. Obličej je bělavý, přes oko prochází černá linka, která se spojuje v týle. Dlouhý krk je bílý, jemně šedě vzorovaný. Svrchní strana je matně hnědá s černobílým vzorem blízko křídla. Spodní část těla je bílá až světle šedá s úzkým černým pruhem na hrudi. Kryty křídel jsou skvrnitě zbarvené s černobílým vzorováním, které je viditelné v klidu a zejména za letu. Krátký ocas je hnědý. Nohy se třemi prsty směřujícími dopředu, jsou nažloutlé až šedé.
Obě pohlaví jsou podobně zbarvené, ale menší samice je matnější, pruh na hrudi je tenčí a temeno je spíše hnědé.
Ohrožení a ochrana: Podléhá ochraně mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Poznámka: Pro domorodé Australany je drop důležitým zdrojem jejich potravy. Byl znázorňován v malbách a rytinách skalního umění. Bílé peří používali pro ceremoniální účely.
Fotografováno dne 30. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Berry Springs, Territory Wildlife Park).