PAVETTA LONGIFLORA Vahl

Syn.: Ixora longiflora (Vahl) Poir., Pavetta arabica Bremek., Pavetta deflersii Bremek.
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Pavetta longiflora
Rozšíření: Pravděpodobně endemit jižní části Arabského poloostrova, vyskytuje se s určitostí v Jemenu a Ománu. I na tomto území je dosti variabilní a vytváří asi 3 morfologicky a geograficky víceméně odlišitelné poddruhy. Blízce příbuzné druhy rostou v Somálsku a Etiopii.
Ekologie: Vyskytuje se na kamenitých svazích v nadmořských výškách 500-2500 m, zejména v území s vyššími srážkami a častějšími mlhami.
Pavetta longiflora
Popis: Menší, nanejvýš 1,5 m vysoký keř. Listy jsou vstřícné, široce eliptické až kopinaté, až 12 cm dlouhé a 2,5–5 cm široké, kožovité, tmavozelené, lysé nebo na spodní straně krátce chlupaté. Pětičetné květy se tvoří v mnohokvětých hustých zdánlivých chocholících; květní stopky jsou až 1 cm dlouhé; kalich je zvonkovitý, s krátkými úzce trojúhelníkovitými cípy; koruna je řepicovitá, na vnější straně trubky i v jejím ústí jemně chlupatá, korunní trubka je úzká, 2–2,5 cm dlouhá, narůžovělá nebo nafialovělá, korunní cípy jsou ploše rozložené až zpětně ohnuté, kopinaté, smetanově bílé; tyčinek je 5. Plodem je peckovice 6–8 mm v průměru, na vrcholu s vytrvalými kališními cípy.
Pavetta longiflora
Pavetta longiflora
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 15. 2. 2010 (Jemen, Jabal Haráz: Hajjarah a Khahil).