Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Agamidae
Syn.: Amphibolurus vitticeps Ahl, 1926
Česká jména: agama australská, agama vousatá
Anglická jména: Central bearded dragon
Rozšíření: Endemit centrální části Austrálie, jeho areál se táhne od jihovýchodu Severního teritoria přes jihozápad Queenslandu a západní Nový Jižní Wales až po východ Jižní Austrálie a sever Victorie.
Způsob života: Obývá především semiaridní a aridní oblasti, savanu, polopoušť i poušť, také suché blahovičníkové lesy.
Je aktivní ve dne. Za kořistí se vydává ráno nebo pozdě odpoledne. Je všežravý, loví hmyz a jeho larvy, pavouky, měkkýše, příležitostně drobné savce nebo ještěrky a pojídá části rostlin. Žije na zemi, ale dobře šplhá po stromech, často shání potravu až vysoko v korunách. Vyhřívá se na spadlých větvích, plotových sloupcích i piknikových stolech, přes polední žár se ukrývá ve stínu pod keřem nebo pod kameny.
Je teritoriální. Vytváří menší skupiny, které mají přísnou hierarchii, na jejímž vrcholu je vůdčí samec, který se páří se samicemi. Ostatní samci soupeří o vyšší postavení. Pokud do teritoria pronikne vetřelec, vůdčí samec k němu přiběhne a roztáhne hrdlo, trny na něm se naježí a zčernají. Nadzvedne konec ocasu výhružně kývá hlavou nahoru a dolů, střídavě zvedá přední končetiny. Pokud se narušitel nezačne chovat podřízeně, dochází k zápasu, kdy se snaží jeden druhému zakousnout do roztaženého hrdla.
Doba rozmnožování probíhá od září do března. Před pářením dochází k namlouvacím rituálům. Samice uchovává sperma pro následné snůšky, aby se oplodnila vajíčka, aniž by došlo k dalšímu páření. Několikrát za sezónu klade po šesti týdnech březosti 8–22 vajec, která zahrabává do písku pod keřem nebo kamenem. Mláďata o délce okolo 9 cm se líhnou přibližně po 60–80 dnech. Jsou plně vyvinutá a musí se o sebe postarat sama. Pohlavně dospívá ve 1–2 letech. V nebezpečí hrozí otevřenou tlamou a nafukuje trnité hrdlo.
Dožívá se 10–15 let.
Popis: Statný ještěr dosahující délky 40–60 cm a hmotnosti okolo 500 g. Hlava je široká s vysokými oblouky nad očima, čumák je zaoblený. Ušní bubínek je oválný. Zbarvení je variabilní, od žluté, žlutohnědé, šedohnědé až pro červenohnědou s nevýraznými tmavšími skvrnami. Tělo je zploštělé, pokryté měkkými ostny. Po stranách těla je pravidelná řada zvětšených kuželovitých šupin. Široký hrdelní lalok je pokrytý dlouhými trnovými šupinami. Statné končetiny pokryté kýlovitými šupinami jsou opatřeny dlouhými drápy.
Poznámka: Agama australská je často chována v zajetí, patří k oblíbeným domácím mazlíčkům díky své klidné povaze, je kontaktní a lehce se dá ochočit.
Fotografováno dne 21. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, chovná stanice v Granite Gorge Nature Park).