LUDISIA DISCOLOR (Ker Gawl.) Blume

Syn.: Anoectochilus dawsonianus H. Low ex Rchb. f., Anoectochilus ordeanus S. Jenn., Anoectochilus ordianus K. Koch, Anoectochilus rubrovenia E. J. Lowe et W. Howard, Dicrophyla elegans Raf., Gonogona discolor (Ker Gawl.) Link, Goodyera dawsoniana (H. Low ex Rchb. f.) W. Bull, Goodyera discolor Ker Gawl., Goodyera ordeana (S. Jenn.) Boxall ex Náves, Goodyera ordiana K. Koch, Goodyera rodigasciana L. Linden, Goodyera rubrovenia B. S. Williams, Haemaria dawsoniana (H. Low ex Rchb. f.) Hasselbr., Haemaria discolor (Ker Gawl.) Lindl., Haemaria otletae Rolfe, Haemaria pauciflora Gagnep., Haemaria rubrovenia (B. S. Williams) Rchb. f. ex Stein, Kuhlhasseltia carrii Holttum, Ludisia dawsoniana (H. Low ex Rchb. f.) Aver., Ludisia furetii Blume, Ludisia odorata Blume, Ludisia otletae (Rolfe) Aver., Myoda rufescens Lindl., Neottia discolor (Ker Gawl.) Steud., Orchiodes discolor (Ker Gawl.) Kuntze
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité

Ludisia discolor

Rozšíření: Areál druhu se nachází v jihovýchodní Asii, vyskytuje se v nejjižnější části Číny, v Indočíně, Thajsku, Malajsii a na Filipínách.
Tato orchidej byla poprvé popsána v roce 1818, k nám se dostala hned v 19. století, už v roce 1852 ji měl ve své sbírce na Sychrově kníže Kamil Rohan.

Ekologie: Roste terestricky nebo litofyticky ve stálezelených lesích, obvykle ve vlhkých horských údolích a roklích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1300 m. Kvete od února do dubna.

Ludisia discolor

Popis: Vytrvalá bylina, 10–30 cm vysoká, s lodyhou vystoupavou až přímou, jemně chlupatou, u báze se (2–)3–5 listy, které jsou střídavé, pochvaté, eliptické, kopinaté až vejčité, 3–7 cm dlouhé a až 3 cm široké, poněkud dužnaté, na líci temně zelené s 5 stříbřitými či narudlými žilkami, na rubu červené, na vrcholu špičaté nebo hrotité. Květenství je terminální, hroznovité, 3–8 cm dlouhé; listeny jsou kopinaté až vejčité, načervenalé, blanité, zašpičatělé; květy jsou resupinované, bílé, dorsální vnější okvětní lístek je eliptický až vejčitý, 8–9 mm dlouhý, postranní vnější květní lístky jsou eliptické, 9–10 mm dlouhé, vnitřní okvětní lístky jsou vejčité, 8–9 mm dlouhé, tupé, pysk je 9–10 mm dlouhý, 3laločný, zahnutý, sloupek je zhruba 5 mm dlouhý. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Na všechny orchideje – tedy i na druh Ludisia discolor – se vztahuje ochrana mezinárodní obchodní úmluvy CITES.

Využití: Pěstuje se jako interiérová květina i v evropských domácnostech a sklenících. Vyhovuje jí vyšší vzdušná vlhkost a lehké přistínění, snese však i horší podmínky. V kultuře se objevují také zahradní kultivary této rostliny a hybridy.
Ve střední Evropě nezřídka vykvétá už v době kolem Vánoc – lidově se jí říkává vánoční orchidej.

Poznámka: Rod Ludisia zahrnuje jen dva druhy, Ludisia ravanii je endemitem Filipín.

Ludisia discolor
Ludisia discolor
Ludisia discolor

Fotografovala Věra Svobodová, ve dnech 16. 12. 2023 a 12. 1. 2025 (Česko, kultura).