BRACHYCHITON MEGAPHYLLUS Guymer

Čeleď: Malvaceae – slézovité

Brachychiton megaphyllus

Rozšíření: Endemit severozápadní části australského Severního teritoria, jeho areál se táhne od regionu Victoria Bonaparte až po západní okraj Arnhemské země, na východě zasahuje zhruba po osadu Maningrida. Byl popsán v roce 1989, předtím nebyl odlišován od druhu Brachychiton paradoxus, který je znám už od roku 1832. Podobně byly vyčleněny i některé další druhy.

Ekologie: Roste v blahovičníkových porostech a ve světlých lesích, v pásmu od pobřeží do nadmořské výšky okolo 300 m. Kvete od června do listopadu.

Brachychiton megaphyllus

Popis: Jednodomý opadavý keř až menší strom dosahující výšky 2–8(–9) m, s borkou tmavě šedou, rýhovanou. Listy jsou řapíkaté, široce eliptické až široce vejčité, 14–28 cm dlouhé a 12–25 cm široké (juvenilní až 39 cm dlouhé a 37 cm široké), kožovité, na bázi srdčité, celokrajné nebo mělce 3laločné, na vrcholu tupé, především na rubu hustě hvězdovitě chlupaté; palisty jsou šídlovité, až 9 mm dlouhé, opadavé. Květenství je hroznovité až latnaté, zhruba 6 cm dlouhé; listeny jsou kopinaté až vejčité, opadavé; květy jsou jednopohlavné, okvětí je zvonkovité, zhruba do třetiny dělené, 20–55 mm dlouhé, hvězdovitě chlupaté, oranžově červené, na bázi zelené, samčí květy mají 20–25 tyčinek, samičí jen staminodia a čnělku 3–5 mm dlouhou. Plody jsou stopkaté měchýřky, elipsoidní až obvejcovité, 7–12 cm dlouhé a 3–4 cm široké, chlupaté, nebradavičnaté.

Záměny: Z území Severního teritoria je uváděno asi 11 zástupců rodu Brachychiton, s červenými květy je jich zhruba osm. Nejsnadněji je možné je určit podle znaků na listech, což však může být v době květu těchto stromů problém – kvetou nezřídka na bezlistých větvích (od června do září), což předvedly i nám.
Další dobrý rozlišovací znak nabízejí plody těchto stromů, je podstatné, jestli jsou měchýřky na bázi volné nebo srostlé, na povrchu bradavičnaté či nikoli. K determinaci je dobré detailně sledovat i odění květů, je potřeba odlišit viscidní žláznaté chlupy od chlupů hvězdovitých. Nakonec se ale stejně může stát, že budete postaveni před volbu mezi druhy Brachychiton megaphyllus a Brachychiton paradoxus, kde listy už potřebujete vidět nezbytně. V této chvíli se při určování buď můžete začít modlit a prosit o boží znamení, anebo věřit australským floristům a jednoduše připustit, že Brachychiton paradoxus by měl růst na východě severní části Severního teritoria a na severozápadě Queenslandu, zatímco Brachychiton megaphyllus spíše na severozápadě Severního teritoria. Naše snímky pocházejí z lokality ležící na jihu centrální části Top Endu, z blízkého okolí městečka Katherine, odkud samotný autor popisu tohoto druhu uvádí stále ještě výskyt zde představovaného taxonu. S tímto určením by mohl souhlasit i počet květů v květenství fotografovaného stromu, B. paradoxus by měl mít květenství 2–10květé, B. megaphyllus až 30květé.

Využití: Kořeny mladých rostlin byly domorodými Australany pojídány syrové, z kůry splétali provazy. Klejopryskyřici z větví lze také konzumovat, stejně jako semena.

Brachychiton megaphyllus
Brachychiton megaphyllus
Brachychiton megaphyllus
Brachychiton megaphyllus
Brachychiton megaphyllus
Brachychiton megaphyllus

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 28. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Cutta Cutta Caves Nature Park).