Todiramphus sanctus (Vigors et Horsfield, 1827); ledňáček posvátný

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Coraciiformes, Alcedinidae
Syn.: Halcyon sancta Vigors et Horsfield, 1827; Todirhamphus sanctus (Vigors et Horsfield, 1827)
Česká jména: ledňáček posvátný
Anglická jména: Sacred kingfisher

Todiramphus sanctus, ledňáček posvátný
Todiramphus sanctus, ledňáček posvátný

Rozšíření: Ledňáček posvátný se vyskytuje v Malajsii, Indonésii, na Východním Timoru a Papui-Nové Guineji, na Šalomounových ostrovech, v Austrálii (s výjimkou suchého vnitrozemí), na Ostrově lorda Howa a na ostrově Norfolk, na Novém Zélandu a Nové Kaledonii. Jižní populace migrují zimovat do tropů.
Na našich fotografiích je zachycen poddruh nominátní, který se vyskytuje v oblasti od Austrálie po Šalomounovy ostrovy.

Způsob života: Obývá otevřené blahovičníkové lesy, mokřiny, porosty mangrove, okraje řek nebo jezer, zemědělskou krajinu, městské parky a venkovské zahrady.
Živí se širokou škálou bezobratlých živočichů, zejména hmyzem a pavouky, korýši, dále obojživelníky, drobnými hlodavci, malými plazy a rybami. Obvykle sedí na nízké větvi a vyčkává na kořist. S lupem se vrací na posed, aby jej usmrtil a spolkl.
Období rozmnožování závisí na geografické poloze. Dvojice si po svatebním rituálu vyhrabe ve svahu nad vodní plochou nebo v termitišti tunel s hnízdní komůrkou na konci. K hnízdění může využít i přirozenou stromovou dutinu. Samice snáší až dvakrát za sezónu 3–6 vajec, která inkubují oba partneři po dobu 17–18 dnů. Oba rodiče (a případně i pomocníci) krmí mláďata po dobu až čtyř týdnů a dalších 7–10 dní po vylétnutí.

Popis: Středně velký ledňáček dosahující délky 20–23 cm a hmotnosti 28–61 g. Duhovka oka je tmavě hnědá. Masivní dýkovitý zobák je černý. Od zobáku k zátylku se táhne široký načernalý pruh přes oko. Na čele je malá žlutohnědá skvrna. Svrchní strana těla je modrozelená, u samce modřejší. Záď a ocas jsou modré. Spodní strana těla je bílá až žlutohnědá. Široký límec je bílý až žlutohnědý. Nohy jsou šedé, nebo růžovohnědé. Mladý jedinec je matnější, na hrudi a křídlech je bledě žlutohnědé vroubkování.

Todiramphus sanctus, ledňáček posvátný

Fotografováno dne 23. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Fogg Dam Conservation Reserve).