Syn.: Buddleja shaanxiensis Z. Y. Zhang, Buddleja shimidzuana Nakai, Buddleja striata Z. Y. Zhang, Buddleja variabilis Hemsley
Česká jména: komule (Presl 1846), komule Davidova (Mareček 1994)
Čeleď: Scrophulariaceae – krtičníkovité
Rozšíření: Původní zřejmě jen v Číně, v Japonsku jen druhotně, stejně tak v dalších zemích. V Číně se vyskytuje v provinciích Kan-su (Gansu), Kuang-tung (Guangdong), Kuang-si (Guangxi), Kuej-čou (Guizhou), Chu-pej (Hubei), Chu-nan (Hunan), Ťiang-su (Jiangsu), Ťiang-si (Jiangxi), Šan-si (Shaanxi), S’-čchuan (Sichuan), Jün-nan (Yunnan), Če-ťiang (Zhejiang) a Tibet (Xizang).
Do Evropy byl druh přivezen koncem 19. století, v některých oblastech dokonce i zplaňuje, stejně tak v Severní Americe, Austrálii a na Novém Zélandu.
Ekologie: V Číně roste na horských křovinatých svazích, v pásmu od 800 do 3000 m. Ve střední Evropě se objevuje na říčních štěrkopískových náplavech Dunaje a Enns v Rakousku, také na skládkách trosek z německých měst vybombardovaných ve 2. světové válce. Kvete od července do října.
Popis: Keř, 3–5 m vysoký, větve vyrůstají šikmo vzhůru. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, vejčitě kopinaté, dlouhé 15–25 cm, hustě pilovité, na rubu jemně plstnaté. Vonné květy vyrůstají v hroznovitých květenstvích na letorostech, u botanického druhu je koruna liláková, květenství je 10–25 cm dlouhé. Plodem je tobolka. Skoro každou zimu omrzá v mladším dřevu, bez problémů však znovu obrůstá.
Využití: Komuli používáme hlavně jako solitérní dřevinu. V kultuře komule Davidova vyžaduje přiměřeně vlhké a propustné půdy s dostatečným množstvím vápníku, snáší i sušší půdy. Poloha má být slunná a výhřevná. Snese i polostín, pak ale méně kvete a snáze namrzá. Na zimu neuškodí lehká přikrývka z listí (kořenový krček). Namrzlé rostliny dobře regenerují, nevadí ani znečištěné ovzduší.
Zatím známe zhruba 50 variet a kultivarů. Kvetou v barvách od bílé až po tmavě fialovou, též známe i dvoubarevné kultivary, některé jsou i ozdobné panašovaným listem. U některých odrůd jsou květní laty dlouhé až 80 cm. Rozkvetlý keř láká svou vůní hmyz, především motýly (v noci lišaje).
Poznámka: Rod byl pojmenován na počest anglického duchovního a botanika Adama Buddlea.
Fotografováno v červenci 2008 a září 2022 (Česko, Praha a Průhonice, kultura).