Syn.: Agaricus geotropus Bull., Agaricus pileolarius Sowerby, Clitocybe geotropa (Bull.) Quél., Clitocybe gilva var. geotropa (Bull. ex DC.) P. Kumm., Omphalia geotropa (Bull.) Quél., Omphalia geotropa var. geotropa (Bull.) Quél.
Česká jména: strmělka veliká (Antonín 2006)
Slovenská jména: strmuľka veľká (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Tricholomataceae R. Heim ex Pouzar – čirůvkovité
Rozšíření: Hojná v Evropě, méně častá v Severní Americe.
Ekologie: Vyrůstá v srpnu až listopadu v listnatých, někdy i jehličnatých lesích na světlých místech, zejména na travnatých pasekách, na bohatších půdách. Roste většinou v kruzích a řadách, které jsou vlastně součástí velkých kruhů. Řada na naší fotografii je součástí kruhu o průměru asi 6 m.
Popis: Klobouk má průměr 8–25 cm, v mládí je klenutý se středovým hrbolem a s podvinutým okrajem, později až nálevkovitě prohloubený, středový hrbol zůstává většinou patrný i v dospělosti. Povrch klobouku je hladký, matný, má nažloutlou až světle okrově hnědavou barvu. Lupeny husté, výrazně sbíhavé, zpočátku bělavé, později okrově krémové. Třeň válcovitý až mírně kyjovitý, 10–30 cm dlouhý, 1–4 cm široký, s mírně vláknitým povrchem, zbarvený stejně jako klobouk. U mladých plodnic je nápadný malý klobouk na velkém třeni, klobouk se zvětšuje později než třeň. Dužnina je masitá, bílá, tuhá, voní nasládle s příměsí hořkých mandlí, chuť nevýrazná. Výtrusný prach je bílý.
Záměny: Strmělka veliká je charakteristická svou velikostí, přítomností středového hrbolku a růstem v čarodějných kruzích. Podobná je běločechratka obrovská (Leucopaxillus giganteus), také jedlá, která je bez středového hrbolu a bývá často ještě větší. Strmělka mlženka (Clitocybe nebularis – jedlá, nepříliš chutná) se liší kloboukem, který nemá v dospělosti trychtýřovitý tvar, je zbarvený spíše do šeda a má bílý třeň. Mladé plodnice strmělky veliké mohou být podobné jiným druhům se světle zbarvenými klobouky, např. i smrtelně jedovaté závojence olovové (Entoloma sinuatum), která má zvlněné lupeny a moučnou vůni.
Využití: Jedlá houba průměrné kvality. Pozor na záměnu s některými jedovatými druhy podobného zbarvení a velikosti.
Fotografováno dne 22. 10. 2011 (Česko, České středohoří, Oltářík).