Syn.: Asarum hookeri Fielding et Gardner, Asarum rotundifolium Raf.
Čeleď: Aristolochiaceae Juss. – podražcovité
Rozšíření: Severoamerický druh kopytníku, roste především ve vlhčích oblastech při pacifickém pobřeží na západě kontinentu, ve vnitrozemí jen ostrůvkovitě. V Kanadě se vyskytuje v Britské Kolumbii, v USA ve státech Washington, Oregon, Idaho, Montana a Kalifornie.
Ekologie: Převážně v podrostu jehličnatých nebo smíšených lesních porostů na humózních, živinami dobře zásobených místech. Stínomilná rostlina s vyššími nároky na obsah organického dusíku v půdě.
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým podzemním oddenkem. Listy jsou přízemní, dlouze řapíkaté; řapík je 7,5–17 cm dlouhý, odstále chlupatý; čepel je ledvinitá, 3–8,5 cm dlouhá a 4,5–12 cm široká, na bázi srdčitá, celokrajná, na vrcholu tupě špičatá nebo zaokrouhlená, slabě lesklá nebo matná, řídce přitiskle chlupatá, na okraji s krátkými chlupy směřujícími ke špičce. Trojčetné květy jsou jednotlivé, leží na povrchu půdy na 1,5–5 cm dlouhých stopkách; okvětí tvoří válcovitou, červenohnědou, řidčeji zelenavou chlupatou trubku, uvnitř bílou, obvykle s červeným středním proužkem a červenými chlupy, okvětní cípy se často rozevírají, jsou (1–)3–7,5 cm dlouhé, s nitkovitě protaženou špičkou, nachové nebo zelenavé, s kadeřavými červenými chlupy; tyčinek je 12; semeník je spodní, tvoří jej 6 srostlých plodolistů, čnělky srůstají do sloupku. Plodem je dužnatá tobolka.
Poznámka: Do rodu kopytník (Asarum) v širším slova smyslu náleží kolem 85 druhů, z nichž většina roste ve východní Asii, 5 je vázáno na pacifickou část, asi 10 na atlantickou část Severní Ameriky, jen jediný (Asarum europaeum) roste v Evropě. Na základě molekulárně-biologických výzkumů jsou v rámci rodu Asarum některými badateli rozlišovány další 4 samostatné rody, lišící se mimo jiné ve stavbě tyčinek a semeníku; tyto výsledky však dosud nejsou jednoznačně přijímány.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 11. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, Strathcona Provincial Park, Ralph River).