Syn.: Menziesia glanduliflora Hook., Phyllodoce glanduliflora (Hook.) Coville
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšíření: Areál poddruhu se táhne v západní části Severní Ameriky od Aljašky po severozápad USA, kde se vyskytuje ještě ve státech Washington, Oregon, Montana a Wyoming. Nominátní poddruh Phyllodoce aleutica subsp. aleutica roste na Aljašce, Aleutských ostrovech a přesahuje i do severovýchodní Asie.
Ekologie: Rozvolněné světlé lesy, vřesoviště, rašeliniště nebo travnatá místa kolem horní hranice lesa a nad ní, na živinami chudých půdách. Na severu občas sestupuje až k hladině moře, na jihu areálu pouze ve vysokých horských polohách.
Popis: Nízký hustý stálezelený keříček vysoký 20–40 cm; mladé větvičky jsou žláznaté, starší olysávají. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité, 4–12 mm dlouhé a 1–2 mm široké, na okraji podvinuté, hustě žláznatě pilovité, na ploše lysé nebo žláznaté. Květenství tvoří chocholík až s 16 květy; květní stopky jsou 1–3,5 cm dlouhé, hustě žláznaté; květy jsou často nicí, 5četné; kališní lístky jsou vejčité až kopinaté, 3–4 mm dlouhé, zelené, hustě žáznaté; koruna je baňkovitá, 5–8 mm dlouhá, žlutobílá, na konci zúžená, korunní cípy jsou ven vyhnuté; tyčinek je 9–10, mají chlupaté nitky a růžkaté prašníky; pestík tvoří pětipouzdrý svrchní semeník. Plody jsou 2,5–4 mm dlouhé, kulovité, hustě žláznaté tobolky.
Poznámka: Na společných lokalitách se občas kříží s červenokvětou Phyllodoce empetriformis, kříženec má květy světle růžové.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 17. 7. 2007 (Kanada, Alberta, NP Jasper, Mt Edith Cavell).