NUPHAR POLYSEPALA Engelm. – stulík / leknica

Syn.: Nuphar lutea subsp. polysepala (Engelm.) E. O. Beal, Nymphaea polysepala (Engelm.) Greene, Nymphosanthus polysepalus (Engelm.) Fernald
Čeleď: Nymphaeaceae Salisb. – leknínovité
Nuphar polysepala
Rozšíření: Severoamerický stulík z pacifické oblasti, je rozšířen od Aljašky po Kalifornii a Nové Mexiko.
Ekologie: Stanovištěm jsou jezera, rybníky, od hladiny až do výšek 3700 m n. m.
Popis: Vodní vytrvalá rostlina s tlustým oddenkem plazícím se na dně. Listy jsou dlouze řapíkaté, plovoucí na hladině, čepel je široce vejčitá, 10–40(–45) cm dlouhá a 7–30 cm široká, oboustranně lysá, cípy výkroje se někdy překrývají. Květy jednotlivé, až 10 cm v průměru; korunních (lístků (6–)9(–12), uvnitř žlutých, vně zelených, u báze někdy načervenalých; tyčinek je mnoho, mají často červenohnědé prašníky; semeník srůstá z 8–26(–36) plodolistů, které jsou patrné v podobě paprsků na bliznovém terči. Plod je válcovitý až kulovitý, 4–6(–9) cm dlouhý, rýhovaný, lehce zaškrcený pod bliznovým terčem, terč je celokrajný nebo vroubkovaný, paprsky za plodu končí 1–1,5 mm před okrajem terče; semena jsou 3,5–5 mm dlouhá.
Poznámka: Někteří současní badatelé považují tento taxon jen jako poddruh stulíku žlutého (Nuphar lutea); zdá se ale, že alespoň některé typy stulíků v Severní Americe, kde je jich větší diverzita než ve Starém světě, si druhové hodnocení zaslouží. Tento je jedním z nich.
Nuphar polysepala
Nuphar polysepala
Nuphar polysepala
Fotografovala Alena Vydrová, dne 11. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island: Strathcona Provincial Park, lesní mokřad u Buttle Lake).