Syn.: Abies lindleyana (Roezl) A. Murray bis, Pseudotsuga caesia (Schwer.) Flous, Pseudotsuga douglasii f. argentea-pendula Beissn., Pseudotsuga douglasii var. caesia Schwer., Pseudotsuga douglasii var. glauca (Beissn.) Mayr, Pseudotsuga douglasii f. glauca-pendula Beissn., Pseudotsuga douglasii var. pumila Beissn., Pseudotsuga flahaultii Flous, Pseudotsuga glauca (Beissn.) Schwer., Pseudotsuga glaucescens Carrière, Pseudotsuga globulosa Flous, Pseudotsuga guinieri Flous, Pseudotsuga lindleyana (Roezl) Carrière, Pseudotsuga macrolepis Flous, Pseudotsuga menziesii f. alexidis B. Boivin, Pseudotsuga menziesii var. caesia (Schwer.) Franco, Pseudotsuga menziesii var. flahaultii (Flous) Silba, Pseudotsuga menziesii subsp. glauca (Beissn.) A. E. Murray, Pseudotsuga menziesii subsp. glaucescens (Carrière) P. D. Sell, Pseudotsuga menziesii var. oaxacana Debreczy et I. Rácz, Pseudotsuga menziesii subsp. oaxacana (Debreczy et I. Rácz) Silba, Pseudotsuga menziesii f. pumila (Beissn.) Franco, Pseudotsuga menziesii subsp. rehderi (Flous) Silba, Pseudotsuga merrillii Flous, Pseudotsuga mucronata var. suberosa (Lemmon) Lemmon, Pseudotsuga rehderi Flous, Pseudotsuga taxifolia var. brevifolia Sudw., Pseudotsuga taxifolia subsp. caesia (Schwer.) Asch. et Graebn., Pseudotsuga taxifolia var. glauca (Beissn.) C. K. Schneid., Pseudotsuga taxifolia subsp. glauca (Beissn.) Schwer., Pseudotsuga taxifolia var. glauca Sudw., Pseudotsuga taxifolia f. glauca-pendula (Beissn.) Schwer., Pseudotsuga taxifolia subsp. glaucescens (Carrière) Schwer., Pseudotsuga taxifolia var. pumila (Beissn.) M. L. Green, Pseudotsuga taxifolia var. suberosa Lemmon, Tsuga douglasii Lindl., Tsuga douglasii var. glauca Beissn., Tsuga lindleyana Roezl
Čeleď: Pinaceae Spreng. ex F. Rudolphi – borovicovité
Rozšíření: Areál zabírá vnitrozemí severoamerického západu, především hřeben Skalistých hor od Britské Kolumbie a Alberty, na jih zasahuje až do západního Texasu a přesahuje hranice Spojených států až do severního Mexika.
Ekologie: Jedna z dominant jehličnatých nebo smíšených lesů, především na mezických podkladech. Ve vegetaci se často střídá s borovicemi, především Pinus contorta subsp. latifolia, v cyklech požárového klimaxu. Vůči účinkům ohně je citlivější a ve spáleništi jsou její semenáčky méně úspěšné než semenáčky borovic. Lépe odrůstá teprve pod odrůstajícími borovičkami, ale posléze borovice předroste; v zástinu pak dokáže – na rozdíl od borovic – sama dobře zmlazovat a v porostu převládne. Borovice pak vrací zpátky do hry teprve nový požár. Vyskytuje se v nadmořských výškách 600–3000 m.
Popis: Jednodomý strom s přímým rovným kmenem vysokým až 40(–50) m a o průměru až 1,2 m; koruna je kuželovitá; větve jsou v mládí pýřité, později olysávají; borka je v mládí hladká, později hnědočervená a rýhovaná. Jehlice rostou jednotlivě a víceméně všesměrně, jsou 1,5–3(–4) cm dlouhé a 1–1,5 mm široké, tmavozelené, modrozelené až šedozelené, ploché, na spodní straně s 2 stříbřitými pryskyřičnými kanálky, na vrcholu jsou špičaté nebo tupé. Samčí šištice jsou žlutočervené; samičí šištice jsou 4–7 cm dlouhé, podpůrné šupiny jsou trojzubé, nápadně vyčnívají, jsou často odstálé a mají většinou nahoru vyhnutý vrchol; semeno je poněkud kratší než křídlo.
Záměny: Od nominátní variety Pseudotsuga menziesii var. menziesii se liší nižším vzrůstem, barvou jehlic, menšími šiškami a často odstálými vyhnutými podpůrnými šupinami. Nominátní varieta roste v oceaničtějších podmínkách podél pacifického pobřeží.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 30. 7. 2007 (Kanada, Alberta, NP Waterton Lakes, údolí Blakiston River).