Syn.: Catakidozamia hopei W. Hill, Macrozamia denisonii var. hopei (W. Hill) J. Schust., Macrozamia hopei (Regel) W. Hill ex C. Moore
Čeleď: Zamiaceae Horan. – kejákovité
Rozšíření: Severovýchodní Austrálie, jen severovýchod státu Queensland. Čeleď Zamiaceae zahrnuje 9 rodů a asi 100 druhů, které se vyskytují v oblasti tropické a subtropické Ameriky, Afriky a Austrálie. Rod Lepidozamia má pouze dva druhy, kromě zde popisovaného je to ještě taktéž východoaustralský druh Lepidozamia peroffskyana.
Ekologie: Roste jako podrost v tropických deštných lesích, ve vlhkých blahovičníkových lesích, na březích vodních toků, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 600 m.
Popis: Jednokmenný, palmě podobný cykas, až 18 m vysoký (jedná se o nejvyšší cykasovitou rostlinu), nevětvený, s kmenem pokrytým jizvami po opadaných listech. Listy jsou početné, v koruně jich může být až 100, jsou 2–3 m dlouhé, řapík je 30–60 cm dlouhý, čepele jsou zpeřené, úkrojků je 150–200, jsou 20–40 cm dlouhé a 1,5–3 cm široké, kožovité, tmavě zelené, lesklé. Fertilní fylomy (mikrosporofyly a makrosporofyly) jsou seskupeny do šiškovitých útvarů samčích a samičích, šišky jsou vejcovité, 40–60 × 20–25(–30) cm. V době zralosti se šišky rozpadávají na samostatné štítky.
Poznámka: Cykasovité rostliny jsou velmi archaické, počátek jejich vývoje spadá už do svrchního karbonu a permu. Plný rozvoj těchto rostlin nastal v juře, v tehdejší vegetaci měly značné zastoupení. V současnosti je jejich výskyt vlastně jen reliktní. Na evropském kontinentu poslední cykasy rostly ještě v třetihorách.
Fotografoval Dave Kimble (Austrálie, Queensland, Hull River).