AMORPHA FRUTICOSA L. – netvařec křovitý / beztvarec krovitý

Syn.: Amorpha angustifolia F. E. Boynton, Amorpha croceolanata Watson, Amorpha emarginata Sweet, Amorpha fragrans Sweet, Amorpha pubescens Schltdl., Amorpha virgata Small
Česká jména: netvařec křovitý (Polívka 1912, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: beztvarec krovitý (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Amorpha fruticosa

Rozšíření: Vyskytuje se především v centrální a jihovýchodní části Severní Ameriky, avšak druhotně se rozšířil i do mnoha dalších částí tohoto kontinentu. A tak v současnosti jej najdeme v oblasti od kanadské Manitoby až po severomexické státy Chihuahua a Sonora, ve směru na západ proniká až do Kalifornie, na východě zasahuje až do Nové Anglie. Do Evropy byl přivezen v roce 1724, na českém území se pěstuje od počátku 19. století (Hluboš 1808, Sychrov 1852). Jedná se o invazivní druh, vytlačuje původní vegetaci. Sekundárně se kromě Evropy rozšířil i do centrální a východní Asie, Jižní Ameriky i na Maskarény.

Ekologie: Ve své severoamerické domovině roste na březích vodních toků a v mokřadech, v Evropě vstupuje rovněž na stanoviště suchá, šíří se na vřesoviště a do pobřežních porostů. Kvete od května do září.

Popis: Keř dosahující výšky 1–4 m, ojediněle i vyšší. Větve jsou přímé, borka černošedá nebo hnědošedá. Listy jsou lichozpeřené, až 30 cm dlouhé, mají většinou 5–12 párů lístků, které jsou 1,5–4 cm dlouhé, celokrajné. Květenství je úzké, dlouhé 7–15 cm; kalich je zvonkovitý, chlupatý; barva květů je světle až tmavě fialová, chybí jim křídla a člunek. Plody jsou 1–2 semenné, dlouhé do 1 cm.

Využití: Netvařec je nenáročný na stanoviště, snáší velmi dobře i sucho, pěstuje se občas v parcích, využívá se do výsadeb ke zpevňování svahů, nejčastěji se vysazuje v teplejších oblastech. Za květu je hojně vyhledáván včelami.

Poznámka: Celá rostlina je mírně jedovatá.

Amorpha fruticosa
Amorpha fruticosaAmorpha fruticosa
Amorpha fruticosaAmorpha fruticosa

Fotografováno v srpnu 2005 (Česko, Praha, náplavka Vltavy).