Syn.: Amaranthus cristatus Noronha, Amaranthus huttonii H. J. Veitch, Amaranthus purpureus Nieuwl., Amaranthus pyramidalis Noronha, Celosia aurea T. Moore, Celosia castrensis L., Celosia cernua Roxb., nom. illeg., Celosia coccinea L., Celosia comosa Retz., Celosia cristata L., Celosia debilis S. Moore, Celosia huttonii Mast., Celosia japonica Houtt., Celosia japonica Mart., Celosia linearis Sweet ex Hook. f., nom. inval., Celosia margaritacea L., Celosia marylandica Retz., Celosia pallida Salisb., Celosia plumosa (Voss) Burv., Celosia purpurea J. St.-Hil., Celosia purpurea A. St.-Hil. ex Steud., Celosia pyramidalis Burm. f., Celosia splendens Schumach. et Thonn., Celosia swinhoei Hemsl., Chamissoa margaritacea (L.) Schouw, Lophoxera comosa Raf., Lophoxera racemosa Raf.
Česká jména: nevadlec hřebenitý (Kubát 2002)
Slovenská jména: plamenník striebristý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Amaranthaceae Juss. – laskavcovité
Rozšíření: Pochází zřejmě z Indie (původ ale není zcela jednoznačný), dnes zplaňuje v tropech a subtropech po celém světě (např. jižní a střední Čína, Bhútán, Nepál, Thajsko, Indočína, Japonsko, Korea, Filipíny, severní Austrálie, tropická Afrika, Madagaskar, Brazílie, severní Argentina, Karibik, jihovýchod USA, Makaronésie).
Ekologie: Nejčastěji roste na okrajích polí a na úhorech, podél cest, na narušených písčitých nebo kamenitých půdách.
Popis: Jednoletá bylina vysoká 0,4–2 m; lodyha je přímá, jednoduchá nebo větvená, lysá, rýhovaná. Listy jsou střídavé, kopinaté až čárkovitě kopinaté, 2–15 cm dlouhé a 0,1–3,2 cm široké, lysé, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu tupé až špičaté. Květenstvím je hustý terminální, v obrysu úzce kuželovitý až vřetenovitý klas 2,5–20 cm dlouhý; listeny a listence podpírající květy jsou vytrvalé, blanité, kopinaté, 3–5 mm dlouhé, stříbřité až růžové, na špičce osinkaté; 5 okvětních lístků je volných, úzce kopinatých, 6–10 mm dlouhých, špičatých až tupých a krátce hrotitých, na okraji blanitých; tyčinek je 5, mají na bázi srostlé nitky; gyneceum srůstá ze 2–3 plodolistů, má svrchní semeník s 4–8 vajíčky. Plody jsou vejcovité tobolky 3–4 mm dlouhé.
Poznámka: Už od středověku se pěstují rostliny s tzv. fasciací, hřebenovitě deformovaným květenstvím. Takovým rostlinám, které nejsou známy z přírody, dal už Linné jméno Celosia cristata; dnes jsou nejčastěji hodnoceny jen na úrovni formy nebo variety. I ve střední Evropě jsou občas tyto typy pěstovány jako ozdobné letničky.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 4. 11. 2006 (Kapverdy, Santo Antão, údolí Ribeira Grande u osady Coculí).