Syn.: Agaricus scalpturatus Fr., Agaricus chrysites Jungh., Tricholoma argyraceum var. chrysites (Jungh.) Gillet, Tricholoma chrysites (Jungh.) Quél., Gyrophila argyracea var. chrysites (Jungh.) Quél., Tricholoma argyraceum subsp. chrysites (Jungh.) Sacc.
Čeled: Tricholomataceae R. Heim ex Pouzar – čirůvkovité
Rozšíření: Je známa z Evropy.
Ekologie: Roste dosti hojně v listnatých lesích a v parcích (často pod lipami, buky, duby, topoly), v křovinách, někdy i v jehličnatých lesích. Objevuje se hlavně od července do listopadu, většinou ve skupinách.
Popis: Klobouk dosahuje průměru 2–6 cm, v mládí je vyklenutý, později plochý, často se středovým hrbolkem. Barva klobouku je proměnlivá, v mládí šedohnědá, později až bělavá s jemnými, okrovými až šedohnědými šupinkami s vláknitým okrajem, hustšími ve středu klobouku. Lupeny jsou zoubkem připojené, široké, bílé nebo našedlé; ve stáří žloutnou, stejně jako okraj klobouku. Třeň 3–5 cm dlouhý, 0,5–1 cm široký, válcovitý, jemně vláknitý, bělavý až našedlý, v mládí někdy s pavučinovitým velem. Dužnina křehká, bělavá, má moučnou vůni i chuť. Výtrusný prach bílý, výtrusy oválné až válcovité, 5–7 × 3–4 µm velké.
Záměny: Podobné jsou čirůvka stříbrošedá (Tricholoma argyraceum), která nemá na klobouku šupinky, a čirůvka černošupinatá (Tricholoma atrosquamosum) s tmavými šupinami; mladé plodnice se podobají čirůvce zemní (Tricholoma terreum). Charakteristickým znakem pro čirůvku šedožemlovou je žloutnutí lupenů.
Využití: Je jedlá, vhodná do směsí a polévek.
Fotografováno ve dnech 4. 8. 2010 a 9. 8. 2011 (Česko, Roztoky).