Syn.: Cicuta californica A. Gray, Cicuta fimbriata Greene, Cicuta frondosa Greene, Cicuta maculata var. californica (A. Gray) B. Boivin, Cicuta occidentalis f. frondosa (Greene) Greene, Cicuta purpurata Greene, Cicuta sonnei Greene, Cicuta vagans Greene, Cicuta virosa var. californica (A. Gray) J. M. Coult. et Rose, Sium douglasii DC.
Čeleď: Apiaceae – miříkovité
Rozšíření: Roste na pacifické straně Severní Ameriky od Aljašky a kanadského Severozápadního teritoria po Montanu, Kalifornii a Nevadu.
Ekologie: Stanovištěm jsou mokřady, břehy potoků a jezer, roste na mokrých, živinami bohatých půdách od nížin až do nadmořské výšky kolem 2000 m.
Popis: Statná vytrvalá bylina, dorůstá výšky 0,5–2 m; kořeny jsou hlízovitě ztloustlé, duté a příčně přehrádkované, z nich vyrůstá jedna nebo několik olistěných, lysých lodyh. Listy jsou střídavé, 1–3krát zpeřené; lístky jsou 3–4krát delší než široké, nejčastěji kopinaté, ostře zubaté; postranní žilky končí u báze zoubků. Květenství bývá bohaté, tvořené složenými okolíky; obal i obalíček mohou chybět; květy jsou drobné, 5četné, bílé nebo zelenavé; tyčinek je 5; semeník je spodní. Plody jsou zploštěle vejcovité až kulovité, 2–4 mm dlouhé, lysé dvounažky s nestejnými úzkými žebry.
Poznámka: Podobně jako jiné druhy rodu Cicuta obsahuje prudce jedovatý alkaloid cicutoxin, který způsobuje otravy u lidí i domácího zvířectva. Jak naznačují karyologické analýzy, druh Cicuta douglasii je hybridního původu a vznikl na kontaktu holarktického druhu Cicuta virosa s americkým druhem Cicuta maculata. Oba rodičovské druhy jsou diploidní a nápadně se odlišují velikostí chromosomů (u C. virosa jsou malé, u C. maculata jsou velké); naproti tomu C. douglasii je tetraploidní, má polovinu chromosomů malých a druhou polovinu velkých.
Fotografováno dne 5. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, Malahat, Spectacle Lake).