Syn.: Avena elatior L., Avenastrum elatius (L.) Jess., Arrhenaterum avenaceum (Scop.) P. Beauv., Holcus elatior (L.) Scop.
Čeleď: Poaceae – lipnicovité
Rozšíření: Především evropský druh, kde roste na celém kontinentě, vyznívá pouze v severní Skandinávii a na Balkáně. Je rozšířen také v severní Africe a při východním pobřeží Severní Ameriky. U nás roste hojně po celém území. Na Slovensku je rozšířen taktéž na celém území, ustupuje z vysokých poloh.
V areálu jsou rozlišovány tři poddruhy, kromě nominátního (na našich snímcích), jsou to ještě Arrhenatherum elatius subsp. bulbosum a subsp. sardoum.
Ekologie: Patří mezi běžné luční druhy, roste na mnoha stanovištích, dává přednost úživnějším sušším biotopům. Setkáme se s ním v loukách, na mezích, v lesních lemech, křovinách, v příkopech. Je častou součástí kulturních luk, kde bývá v dosévacích směsích. Kvete od června do července.
Popis: Rozvolněně trsnatá tráva s výraznou výškou, květní latou často převyšující okolní porost, dorůstající až 150 cm výšky. Stébla jsou hladká s statná s výrazně širšími kolénky, listy nasedají dlouhou pochvou, jazýček je uťatý, maximálně 3 mm dlouhý. Listy jsou dlouhé až 40 cm, lysé nebo chlupaté, na líci jemně podélně rýhované, slabě drsné, široké až 1 cm. Lata je užší, dlouhá až 25 cm, často mírně převislá, nejdříve stažená, za květu rozložená, rozvolněná, s drsnými větévkami. Květenství může být zabarveno do nevýrazně červenofiaolové barvy. Klásky jsou velké, až 10 mm dlouhé, 2květé, s výrazně dlouhou osinou, plevy jsou žilnaté, spodní s 1 žilkou, horní s 3 žilkami.
Fotografováno dne 20. 6. 2009 (Česko, Čechy, v okolí Královského Poříčí).