Syn.: Lotodes esculenta (Pursh) Kuntze, Psoralea esculenta Pursh
Česká jména: dětelník jedlý (Presl 1846)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Druh severoamerických prérií, vyskytuje se v oblasti od Alberty po Missouri, od Manitoby po Oklahomu a severovýchod státu New Mexico.
Ekologie: Roste v prérii a suchých lesích centrální části Severní Ameriky. Kvete v červnu a červenci.
Popis: Vytrvalá bylina s vřetenovitým hlíznatým kořenem, který je 4–10 cm dlouhý. Lodyha je přímá, 10–45 cm vysoká, chudě větvená, hustě chlupatá, listy jsou řapíkaté, pětičetné, lístky jsou úzce vejčité až obvejčité, 25–50 mm dlouhé a 10–20 mm široké, celokrajné, chlupaté. Květenství je 5–10 cm dlouhé, hroznovité, úžlabní, květy jsou stopkaté, kalich je zvonkovitý, chlupatý, koruna je bělomodrá, jen o něco delší než kalich. Plodem je nažka, až do zralosti ukrytá v kalichu.
Využití: Pro původní Američany byla tato rostlina jednou ze základních potravin. Sklízely se hlízy, které se upravovaly vařením, konzumovaly se však i syrové a sušily se. Používaly se i v tradiční medicíně. Po příchodu bledých tváří byl druh pěstován i na farmách, na začátku 19. století se dokonce pokusně pěstoval ve Francii, měl sloužit jako náhražka brambor.
Poznámka: K rodu Pediomelum je v současnosti započítáváno 24 druhů (POWO 2021), všechny pocházejí ze Severní Ameriky. Dříve býval tento druh řazen k rodu Psoralea – ten je však dnes vyhrazen jen rostlinám jihoafrickým.
Fotografováno v červenci 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Edworthy Park).