Syn.: Carlostephania minor Bubani, Circaea alpestris Schur, Circaea cordifolia Stokes, nom. inval., Circaea decumbens Gilib., nom. inval., Circaea lutetiana var. alpina (L.) Torr., Circaea minima L.
Česká jména: čarovník horský (Domin et Podpěra 1928), čarovník alpinský (Dostál 1950), čarovník alpský (Kubát 2002)
Slovenská jména: čarovník alpínsky (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité
Rozšíření: Cirkumboreální druh, velký areál zahrnuje střední, severní a východní Evropu, roste i na Britských ostrovech, na Kavkaze, dále v Asii prochází jihem Sibiře až k Ochotskému moři, zasahuje na Kamčatku, Kurilské ostrovy a do Japonska, v Severní Americe roste v jižní Kanadě, americké Nové Anglii, v oblasti Velkých jezer, po hřebeni Appalačských hor proniká na jih až po Severní Karolinu, v západní polovině kontinentu od Nového Mexika po Aljašku roste v poddruhu Circaea alpina subsp. pacifica, v oblasti od Afghánistánu přes Bhútán, severní Barmu, severozápadní Vietnam až po střední Čínu (provincie An-chuej, Če-ťiang, Kan-su, Kuej-čou, Che-nan, Chu-pej, Ťiang-si, Čching-chaj, Šan-si, S’-čchuan, Jün-nan) a Tchaj-wan v poddruhu Circaea alpina subsp. imaicola, ve východo- a severočínských provinciích An-chuej, Šan-tung, Šan-si, Che-pej, Chej-lung-ťiang, Liao-ning, Ťi-lin, v Japonsku, Mongolsku a přilehlých částech Ruska roste Circaea alpina subsp. caulescens, v Himálaji a Tibetu Circaea alpina subsp. micrantha a v horských oblastech čínských provincií S’-čchuan, Jün-nan a v Tibetu Circaea alpina subsp. angustifolia. U nás v celém oreofytiku a chladnějším mezofytiku, lokálně i jinde v územích s příznivými klimatickými podmínkami.
Ekologie: Roste na prameništích a v jejich okolí, v lesích, křovinách a porostech podél menších a středně velkých vodních toků, v suťových lesích nebo stinných roklích na vlhkých stanovištích s celoročně vyrovnaným vodním režimem, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 5000 m. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalé byliny s krátce článkovaným oddenkem, jehož šupiny mají odstálé okraje. Lodyha je přímá, 4–25 cm vysoká, nevětvená nebo větvená, lysá, jen v květenství žláznatá. Listy jsou široce vejčité, špičaté, na bázi srdčité, lysé, pouze na okraji brvité, mastně lesklé, řídce zubaté až vykrajované, řapíkaté. Květy na vrcholu hroznu chocholičnatě nahloučené, po odkvětu se vřeteno prodlužuje, květní stopky jsou lysé, přímo odstávající, na bázi s drobným štětinovitým listenem, hypanthium je nevýrazné, kališní lístky jsou oválné až vejčité, korunní lístky obsrdčité až obvejčité, bílé. Plodem je jednopouzdrá, brzy po dozrání opadavá, háčkovitými chlupy řídce oděná nažka.
Záměny: Čarovník pařížský (Circaea lutetiana) a jeho kříženec s čarovníkem alpským – čarovník prostřední (Circaea ×intermedia) mají vřeteno květenství prodloužené už za květu a plody dvoupouzdré.
Ohrožení a ochrana: Čarovník alpský je v zákonem chráněný v Maďarsku, různé kategorie ohrožení jsou mu určeny v amerických státech Illinois, Indiana, Kentucky a Rhode Island.
Fotografováno dne 3. 8. 2015 (Česko, u Hartmanic na Šumavě).