Circaea lutetiana × Circaea alpina
Syn.: Circaea lutetiana var. intermedia (Ehrh.) Hornem, Circaea canadensis (L.) Hill sensu Fernald
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité
Circaea ×intermedia
Rozšíření: Vyskytuje se především ve střední a severní Evropě, dále v Pyrenejích, na Kavkaze. Roste také v Asii, Japonsku a Severní Americe. U nás roste roztroušeně nebo zřídka zejména ve středních polohách a nižších i středních pohořích, téměř chybí v nížinách a nejvyšších polohách hor, chybí také na západě Čech. Na Slovensku roste ve středních a vyšších polohách pravděpodobně celého území.
Ekologie: Roste ve vlhkých lesích, podél lesních potoků a pramenišť, v roklích a jiných lesních vlhkých místech. Kvete od června do srpna.
Popis: Taxon hybridogenního původu, lodyha je přímá, někdy od báze větvená nebo vůbec nevětvená, dorůstá výšky 10–40 cm. Listy jsou na lodyze protistojné, mají podlouhle vejčitý tvar se srdčitou bází čepele, okraj je mělce zubatý. Květy jsou nasazeny ve vrcholových hroznech, před květem chocholičnatě nahloučené na vrcholu, již v době květu se hrozen prodlužuje, stopky květů jsou chlupaté, nežláznaté; listeny jsou drobné, záhy opadavé; semeníky už za květu žláznatě chlupaté. Kvete většinou bíle nebo mírně narůžovělé.
Circaea ×intermediaCircaea ×intermedia
Fotografováno dne 24. 6. 2006 (v okolí Chocně).