Syn.: Anthericum esculentum (Nutt.) Spreng., Anthericum quamash (Pursh) Steud., Camassia esculenta (Nutt.) Lindl., Camassia teapeae H. St. John, Cyanotris angustifolia Raf., Phalangium esculentum Nutt., Phalangium quamash Pursh, Quamasia esculenta (Nutt.) Raf., Quamasia quamash (Pursh) Coville, Sitocodium esculentum (Nutt.) Salisb., nom. inval.
Česká jména: ladoník (Mareček 1994)
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité
Rozšíření: Druh západu severní Ameriky, vyskytuje se na jihu kanadské Britské Kolumbii, zasahuje i do jižní části Alberty, dále k jihu areál pokračuje přes americkou Montanu a Oregon až do severní Kalifornie a severního Utahu. Druh je morfologicky značně variabilní, rozlišuje se asi devět infraspecifických taxonů.
Ekologie: Roste na vlhkých loukách a pastvinách, rovněž na skalnatých srázech, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2500 m. Kvete od května do července.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní kulovitou cibulkou, která dosahuje průměru 1–5 cm. Listů bývá obvykle méně než 10, jsou přízemní, čárkovité, kýlnaté, 10–60 cm dlouhé a 0,4–2 cm široké. Květenství je terminální, hroznovité, 20–80 cm dlouhé, současně kvete (4–)10–35(–58) květů; listeny jsou kopinaté, stejné dlouhé nebo i delší než květní stopky; květy jsou pravidelné nebo souměrné, okvětních lístků je 6, vytrvávají ještě dlouho po odkvětu, jsou modré až nafialovělé, 12–35 mm dlouhé; tyčinek je 6, prašníky jsou hnědé, modré, fialové nebo i žluté žluté, čnělka je štíhlá, blizna 3laločná. Plodem je vejcovitá tobolka, 6–19 mm dlouhá, její stopka je zahnutá, vzpřímená.
Využití: Rostlina je pěstována také v zahradách střední Evropy, uplatňuje se v přírodních zahradách i v okrasných trvalkových záhonech.
Poznámka: K rodu Camassia je v současnosti započítáváno šest druhů, všechny se vyskytují v Severní Americe.
Fotografováno ve dnech 21. 5. 2017 a 5. 5. 2018 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).