ABRONIA LATIFOLIA Eschsch.

Syn.: Abronia arenaria Menzies ex Hook., Tricratus arenarius (Menzies ex Hook.) Spreng.
Čeleď: Nyctaginaceae Juss. – nocenkovité

Abronia latifolia

Rozšíření: Areál tvoří úzký pruh na pobřeží Tichého oceánu v Severní Americe. Druh roste v USA od Kalifornie přes Kreton do státu Washington a překračuje i do Britské Kolumbie v Kanadě. Do rodu náleží asi 20 druhů vyskytujících se převážně v USA a Mexiku, tento jediný přesahuje až do Kanady.

Ekologie: Stanovištěm jsou zazemněné písečné duny s nezapojenou travinobylinnou nebo řídkou keřovou vegetací na mořském pobřeží.

Abronia latifolia

Popis: Vytrvalá bylina tvořící trsy plazivých, dužnatých, lysých nebo drobně žláznatých lodyh dlouhých až 1(–2) m. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, široce vejčité až ledvinité, 2–5 cm dlouhé a 2,5–5 cm široké, celokrajné, někdy na okraji poněkud zvlněné, na ploše lysé nebo lepkavě žláznaté. Květenství jsou úžlabní okolíky tvořené 17–35 květy; květy jsou oboupohlavné, pětičetné, mají 8–13 mm v průměru; okvětí je řepicovité, s žlutozelenou trubkou 6,5–18 mm dlouhou a sytě žlutými, vykrojenými cípy; tyčinek je 5–9; plodolist je jen jeden, tvoří svrchní semeník. Plodem je křídlatá, 8–15 mm dlouhá nažka.

Abronia latifolia
Abronia latifolia
Abronia latifolia
Abronia latifolia

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 4. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, Saanichton, Island View Beach).