Syn.: Artemisia kotzebuensis Besser, Chrysanthemum bipinnatum L., Chrysanthemum bipinnatum subsp. huronense (Nutt.) Hultén, Chrysanthemum camphoratum (Less.) Voss, Chrysanthemum douglasii (DC.) Hultén, Pyrethrum bipinnatum (L.) Willd., Tanacetum bipinnatum subsp. huronense (Nutt.) Breitung, Tanacetum camphoratum Less., Tanacetum douglasii DC., Tanacetum huronense Nutt.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Tanacetum bipinnatum
Rozšíření: Cirkumpolární druh. Popsán byl ze Sibiře, na druhé straně Beringovy úžiny roste v Severní Americe, kde se vyskytuje od Aljašky po Kalifornii, na východ v Kanadě až k Atlantskému oceánu po Labrador a stát Maine v USA.
Ekologie: Provází písečné duny na mořském pobřeží, řidčeji roste i na písčinách ve vnitrozemí.
Tanacetum bipinnatum
Popis: Vytrvalá aromatická bylina vysoká 20–60 cm; oddenek je plazivý, větvený; lodyhy jsou vystoupavé nebo přímé, chlupaté. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté nebo přisedlé, v obrysu vejčité nebo eliptické, 5–30 cm dlouhé a 3–10 cm široké, 2–3krát zpeřené, s úzkými, často zkadeřenými koncovými úkrojky, chlupaté až pavučinaté, zpravidla žláznatě tečkované. Úbory jsou jednotlivé nebo tvoří chocholík o 5–12(–20) úborech; úbory jsou 8–22 mm široké, polokulovité; zákrovní listeny jsou 5–10 mm dlouhé, zelené, na okrajích suchomázdřité; jazykovité květy – v počtu 8–21 – jsou velmi krátké, jen 2–7 mm dlouhé, žluté, samičí; trubkovité květy jsou asi 3 mm dlouhé, žluté, žláznaté, oboupohlavné. Nažky jsou žebrované a žláznatě tečkované, chmýr je kratičký.
Poznámka: Někteří autoři rozlišují v rámci tohoto druhu více taxonů na úrovni druhu nebo poddruhů. Rostliny vyznačující se úbory jednotlivými nebo sdruženými nanejvýš po 2–4, které odpovídají nominálnímu poddruhu Tanacetum bipinnatum subsp. bipinnatum, rostou především na eurasijském kontinentu, zatímco Tanacetum bipinnatum subsp. huronense tvoří bohatší chocholičnaté květenství, převažují v Severní Americe; k nim patří i fotografované rostliny.
Tanacetum bipinnatum
Tanacetum bipinnatum
Tanacetum bipinnatum
Tanacetum bipinnatum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 10. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, NP Pacific Rim, Long Beach).