ACANTHOSPERMUM AUSTRALE (Loefl.) Kuntze – bodlosemenka

Syn.: Acanthospermum brasilum Schrank, Acanthospermum hirsutum DC., Acanthospermum xanthioides (Kunth) DC., Centrospermum xanthioides Kunth, nom. illeg., Echinodium prostratum Poit., Melampodium australe Loefl., Orcya adhaerens Vell., Orcya adhaerescens Vell.
Česká jména: bodlosemenka (Presl 1846)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Acanthospermum australe

Rozšíření: Druh pochází z tropických oblastí Jižní Ameriky, byl popsán z Venezuely. Vyskytuje se v oblasti táhnoucí se od Kolumbie až po Guyany, téměř v celé Brazílii (Amazônia, Caatinga, Cerrado, Mata Atlântica, Pampa, Pantanal), severní Bolívii, Paraguayi, severovýchodní Argentině a Uruguayi. Byl zavlečen i do Severní Ameriky, kde zasahuje až do Mexika a jihovýchodních států USA (ojediněle proniká na sever až po New York), objevuje se však též na východní polokouli, především v jihovýchodní Africe (od Tanzanie a jižního Zairu až po jihoafrický KwaZulu-Natal) a na východě Austrálie. Do oblastí sekundárního výskytu bývá zavlékán společně s argentinskou vlnou.

Ekologie: Roste především na stanovištích dotčených lidskou činností, většinou na písčitých půdách, kolonizuje okraje polí i cest. Kvete v průběhu celého roku.

Acanthospermum australe

Popis: Jednoletá až krátkověce vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou, 10–60(–120) cm dlouhou, větvenou, chlupatou. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, široce vejčité, 13–37 mm dlouhé a 7–32 mm široké, na bázi klínovité, po okraji nepravidelně vroubkované až zubaté, na vrcholu tupé nebo špičaté, chlupaté nebo olysalé. Úbory vyrůstají jednotlivě na konci větví nebo v úžlabí listů, dosahují průměru 6–7 mm, v době plodu až 20 mm, jejich stopky jsou 4–16 mm dlouhé; vnějších zákrovních listenů je 5, jsou eliptické až vejčité, 3–4 mm dlouhé, tupé, vnitřní zákrovní listeny jsou osténkaté; jazykovitých květů je 5–9, jsou samičí, fertilní, nažloutlé, ligula ve eliptická až vejčitá, jen drobná, trubkovitých květů je zhruba 12, jsou funkčně samčí, asi 2,5 mm dlouhé, nažloutlé. Plodem je nažka bez chmýru, která je uzavřená v 6–9četných plodenstvích, která vytvářejí vnitřní zákrovní listeny, plodenství jsou elipsoidní, 7–9 mm dlouhá, s 5–7 žebry, pokrytá hákovitě zahnutými osténky.

Poznámka: Rod Acanthospermum v současnosti zahrnuje šest druhů, všechny pocházejí z tropické Ameriky.

Acanthospermum australe
Acanthospermum australe
Acanthospermum australe

Fotografovala Věra Svobodová, dne 14. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Drakensberg, KwaZulu-Natal, Giant’s Castle Game Reserve).