Syn.: Aciotis aequatorialis Cogn., Aciotis amazonica Cogn., Aciotis dichotoma (Benth.) Cogn., Aciotis sphaeranthera (Naudin) Cogn., Spennera acuminifolia Mart. ex DC., Spennera anomala Miq., Spennera dichotoma Benth., Spennera sphaeranthera Naudin
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité
Aciotis acuminifolia
Rozšíření: Druh severu Jižní Ameriky, jehož areál se rozprostírá v oblasti od chocóanské části Kolumbie přes Los Llanos, Guyanskou vysočinu a celou Amazonii až do severní Bolívie a centrální Brazílie. Objevuje se i na Malých Antilách (Martinique, Grenada a Trinidad).
Ekologie: Roste na sušších i mokrých stanovištích, často při březích vodních toků, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Kvete po celý rok.
Aciotis acuminifolia
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou, vystoupavou až přímou, 3–30(–50) cm dlouhou, hranatou až nevýrazně křídlatou, s roztroušenými, obvykle nežláznatými trichomy. Listy jsou vstřícné, řapík je 8–35 mm dlouhý, čepel je vejčitá až eliptická, 10–65(–95) mm dlouhá a 5–35(–45) mm široká, na bázi uťatá nebo klínovitě sbíhavá, na okraji pilovitá, na vrcholu špičatá nebo zašpičatělá, se 3(–5) žilkami, později zelená, lysá nebo nežláznatě chlupatá. Květenství je terminální vrcholík, který je až 6 cm dlouhý, s 1–2(–3) páry ramen; kališní lístky jsou 4, na bázi jsou srostlé, v horní části volné; korunní lístky jsou také 4, obvejčité, 2–3,5(–4,5) mm dlouhé, narůžovělé; tyčinek je 8. Plodem je tobolka.
Poznámka: Neotropický rod Aciotis v současnosti zahrnuje 16 akceptovaných druhů, jejichž areály se táhnou od jihu Mexika po jihovýchod Brazílie; centrum druhové diverzity rodu leží v Brazílii, Kolumbii a Venezuele.
Aciotis acuminifolia
Aciotis acuminifolia
Aciotis acuminifolia
Aciotis acuminifolia
Aciotis acuminifolia
Další literatura: Freire Fierro, A. (2002): Monograph of Aciotis (Melastomataceae). Syst. Bot. Monogr. 62: 1–99.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 1. 2016 (Venezuela, Parque Nacional Canaima, okolí Lago de Canaima).