Syn.: Leucojum autumnale L., Ruminia hyemalis Parl., nom. illeg.
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité
Rozšíření: Druh západního Středozemí, vyskytuje se v severozápadní Africe (od Maroka po Tunisko), na Pyrenejském poloostrově (Portugalsko, západní a střední Španělsko, Gibraltar), v jižní části Sardinie a na západě Sicílie.
Ekologie: Roste na travnatých i křovinatých stanovištích, v macchii, na skalách i kamenitých svazích, rovněž ve světlých lesích a jejich lemech. Kvete na podzim.
Popis: Geofyt s cibulkou dosahující 8–15 mm v průměru. Listy jsou 12–16 cm dlouhé, čárkovité až nitkovité, objevují se během doby kvetení nebo až po něm. Stvol je 7–15(–25) cm vysoký, přímý, štíhlý, na vrcholu zakončený 1–3 květy, s toulcovitým listenem 1–2 cm dlouhým, květní stopky jsou 1,5–2,5 cm dlouhé, okvětní lístky jsou 9–14 mm dlouhé, bílé, na bázi narůžovělé, vzácně celé růžové, na vrcholu špičaté nebo 3zubé. Plodem je tobolka.
Poznámka: Rod Acis byl popsán už na začátku 19. století (1807), avšak tradičně a velmi pochopitelně se tyto rostliny přiřazovaly k rodu Leucojum. Nově začalo být jméno Acis používáno po roce 2004, za jeho vzkříšením stojí fylogenetická analýza. V Maroku a na Pyrenejském poloostrově se můžeme setkat ještě s dalším druhem tohoto rodu, s Acis trichophylla. Pouze v Maroku roste A. tingitana, A. longifolia je druhem korsickým, A. rosea korsicko-sardským. V jižní Francii rostou také A. fabrei a A. nicaeensis, na východě Španělska zase A. valentina. Ve východním Středozemí (východní Řecko a Albánie) najdeme ještě druh Acis ionica.
Fotografováno ve dnech 13. 10. 2015 (Portugalsko, Parque Natural da Ria Formosa) a 14. 10. 2015 (Portugalsko, Parque Natural do Vale do Guadiana, Pulo do Lobo).