Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité
Convolvulus virgatus
Rozšíření: Areál se rozkládá na obou březích Perského zálivu v jižním Íránu a jihozápadním Pákistánu (Beludžistán), ve Spojených arabských emirátech a na severu Ománu.
Ekologie: Provází kamenité svahy, štěrkovité pláně a písčiny s nezapojenou vegetací, vystupuje do nadmořské výšky 600(–800) m. Květy se otvírají pouze dopoledne.
Convolvulus virgatus
Popis: Kompaktní prutnatý, téměř bezlistý keřík, dorůstá výšky 15–35(–60) cm; větvičky jsou oblé, lysé nebo řídce krátce chlupaté, na konci pichlavé. Listy jsou drobné, střídavé, téměř přisedlé, čárkovité až čárkovitě kopinaté, 0,5–1,8 cm dlouhé a 1–2,5 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo hrotité. Květy jsou úžlabní, obvykle tvoří strbouly až po 6 květech na stopkách 1,3–2,5 cm dlouhých; listeny jsou 5–11 mm dlouhé, listence asi 6 mm dlouhé, hnědavě chlupaté; kališní lístky jsou čárkovité až čárkovitě obkopinaté, 8–11 mm dlouhé, hedvábitě chlupaté, zašpičatělé; koruna je nálevkovitá, 1,5–1,7 cm dlouhá, bílá nebo narůžovělá, na vnější straně s pruhy chloupků; tyčinek je 5, volných; čnělka jediná, blizna je válcovitá. Plody jsou hladké, téměř kulovité tobolky, 4–6 mm v průměru; semena jsou 2, tmavohnědá.
Convolvulus virgatus
Convolvulus virgatus
Convolvulus virgatus
Convolvulus virgatus
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 2. a 3. 10. 2015 (Omán, gov. Ad Dakhiliyah, Misfat al Abriyyin).