ACONOGONON TORTUOSUM (D. Don) H. Hara

Syn.: Koenigia tortuosa (D. Don) T. M. Schust. et Reveal, Pleuropteropyrum tortuosum (D. Don) Munshi et Javeid, Polygonum pelegrinatoris Paulsen, Polygonum tortuosum D. Don
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Aconogonon tortuosum
Rozšíření: Roste v Himálaji, areál se rozkládá od východního Afghánistánu po Bhútán, zasahuje i do přilehlých oblastí Tibetu.
Ekologie: Roste na kamenitých místech na svazích nebo podél potoků v nadmořské výšce 3000–4700 m.
Aconogonon tortuosum
Popis: Přímý polokeřík, vysoký 30–150 cm; oddenek je prodloužený; stonek je na bázi dřevnatý, oblý, dichotomicky větvený, lysý nebo chlupatý. Listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické nebo vejčitě kopinaté, (1–)1,5–4(–6,8) cm dlouhé a 1–3(–3,5) mm široké, celokrajné nebo na okraji zvlněné, lysé nebo brvité, na vrcholu špičaté nebo tupé; botka je 5–15 mm dlouhá, trubkovitá, chlupatá, na vrcholu uťatá. Květenství je mnohokvětá koncová nebo úžlabní lata (1–)1,5–5(–7) cm dlouhá; květní stopky jsou 1–2,5 mm dlouhé; květy mají v průměru 2–3,5 mm, tvoří je 5 téměř stejně velkých, vytrvalých, vejčitých, 1,5–3,5 mm dlouhých, krémově bílých okvětních lístků; tyčinek je 8; čnělky 3, semeník je trojboký. Nažky jsou vejcovité, 2,5–4 mm dlouhé, hnědé a lesklé, poněkud vyčnívají z okvětí.
Aconogonon tortuosum
Aconogonon tortuosum
Aconogonon tortuosum
Aconogonon tortuosum
Fotografoval Jindřich Houska, ve dnech 21. 7. 2013 (Indie, Ladakh, tábořiště Lartse pod sedlem Kangmaru La) a 4. 8. 2013 (Indie, Ladakh, kousek pod sedlem Dungduchen La směrem k Chillingu).